Ayağa Kramp Girmesinin Nedenleri, Ayağa Kramp Girmesinin Sebepleri, Kramp Neden Olur

kramp neden oluyor, kramp nedenleri, kramp nedenleri neler, kramp sebepleri nelerdir

Kramp sebepleri

İnsan vücudunun dört bir tarafı yaklaşık olarak 640 kas ile çevrili olmakta ve bu kaslar gün içinde defalarca kasılıp yeniden gevşetmektedirler. bu kasların biri ya da birden fazlası istemsiz olarak arılı bir şekilde kasılması ve buna ilaveten sertleşmesi kramp dediğimiz durumu ortaya çıkartır. Kasların istemsiz olarak ağrılı bir şekilde sertleşmesi en çok ayak ve baldırlarda husule gelir. Peki kasların bu şekilde istemsiz olarak kasılmasının sebepleri nelerdir? Kramplar neden oluşur? Krampları hangi faktörler tetikler? Buyurun, yazımızdan öğrenelim.

Sponsorlu Bağlantılar

Krampların bir çoğu geceleri uykudan uyandıracak bir ağrı ile bilhassa yaşlı, gebe, mineral ve vitamin eksikliği bulunan kişilerde husule gelir. Kasların bu şekilde kasılması ve krampın ortaya çıkmasında ki en etkili faktörler yorgunluk ve soğuktur. Soğuk bir ortam kan dolaşımının yavaşlamasına sebep olduğundan eklendiğinde kaslara taşınan oksijen ve şeker azlığı nedeniyle kaslar kendini ani kasılmalar ile korumaya çalışır.

Gün içinde aşırı yorulmakta kasların ani kasılmasına ve krampa sebep olur. Yapılan günlük egzersizlerde aşırıya kaçmak, aynı pozisyonda uzun müddet hareketsiz kalmak, vücudun susuz kalması krampları meydana getirir. Krampların bir başka nedeni de potasyum ve magnezyum eksikliğidir. Aşırı tüketilen kafein, nikotin ve alkolde kramp nedenleri arasında sayabileceklerimizdir. Ani gelen kramplara karşı söz konusu bölgeye masaj yapılmalı ya da esneme hareketleri ile kasların gevşemesi sağlanmalıdır. Kramplı bölgeye çimdik atmak ya da iğne batırmak tehlikeli yöntemlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver