Ay Yarışı Nedir Hakkında Bilgi

Ay Yarışı Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Ay Yarışı Nedir, Ay Yarışı Ne Anlama Gelir, Ay Yarışı Ne Demektir, Ay Yarışı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Ay Yarışı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ay Yarışı Anlamı

ABD ile SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) arasında 1961′de resmen başlayan siyasî, ekonomik ve teknolojik çekişme. Ay yarışı gerçekte, uzay çalışmalarında en başarılı ülke olma yarışı olarak da düşünülebilir.

SSCB’nin 1957′de uzaya ilk yapay uyduyu, Sputnik 1′i, fırlatması, başta ABD olmak üzere teknolojik olarak ileri bütün Avrupa ülkelerini şaşırtmış ve biraz da kaygılandırmıştı. Bunun üzerine 1961′de ABD Başkanı Kennedy, “1970′li yıllara gelinmeden ABD’nin Ay’a ilk insanı göndereceğini” açıkladı. Böylece ABD ile SSCB arasında gizli bir Ay’a insan gönderme yarışı başladı. Bu yarış sırasında her iki ülke de insansız uzay araçları üretip Ay’a gönderdi. SSCB, Luna ve Zond adlı projelerde, dördü başarısız 18 insansız uzay aracını Ay’a yolladı. Amerikalılar da Pioneer, Ranger, Surveyor, Lunar Orbiter, Explorer, Gemini ve Apollo adlı projelerde, dokuzu başarısız 25 uzay aracını Ay’a gönderdi. Sekiz yıl süren bu yarış, Apollo 11 uzay aracıyla Ay’a giden üç astronottan ikisinin 20 temmuz 1969′da Ay yüzeyine inmesiyle sona erdi. Ay yarışını ABD kazandı. Bundan sonra iki ülke arasında uzayda bir istasyon kurma alanında yarış başladı.

Konu ile ilgili aramalar: Ay Yarışı Nedir Ay Yarışı ödev ara Ay Yarışı kelime anlamı Ay Yarışı sözlükte ara Ay Yarışı ansiklopedi bilgi bankası ara Ay Yarışı ne demek Ay Yarışı neye denir

Ay Yarışı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver