Ay Tutulması Nedir Hakkında Bilgi

Ay Tutulması Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Ay Tutulması Nedir, Ay Tutulması Ne Anlama Gelir, Ay Tutulması Ne Demektir, Ay Tutulması Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Ay Tutulması ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ay Tutulması Anlamı

ay tutulması simülasyonu

Yeryuvarlağının Güneş ile Ay arasına girmesiyle, Ay’ın yeryuvarlağı gölgesinde kalması. Güneş’in aydınlattığı Dünya, sürekli olarak Güneş’e karşı olduğundan uzaya doğru bir gölge konisi oluşturur. Ay, Dünya çevresinde hareket ederken bu gölge konisi içine girer. Tutulma süresince Ay, Dünya’dan kısmen ya da tümüyle görünmeyebilir. Genelllikle yılda iki kez Ay tutulması, Yer yarıküresinin bütün noktalarından aynı anda gözlenebilir. Tam tutulma sırasında Ay hafif kırmızı bir ışıkla aydınlanır. Bu aydınlanma, Güneş ışınlarından bazılarının gölge konisine sızmasıyla oluşur.

Ay kendi yörüngesinde dolanırken, kimi zaman Dünya’nın gölgesine girer. Buna Ay tutulması denir. Ay tutulması, dolunay zamanında ve ayın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelir. Ay’ın Dünya’nın gölgesine girmesi ile Güneş’ten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür. Güneş karşı düğüm noktasında veya ona yakın olmalıdır. Bu şartlar altında Dünya’nın gölgesi Ay’a düşer. Bu 42.000.000.000. km uzanan gölge konisi ay uzaklığından yaklaşık 8800 km geniştir. Ay saatte 3456 km hareket ettiği için, ortalama Ay tutulmasının zamanı yaklaşık 40 dakika ile bir saat arasında değişir. Ay tutulması, yeryüzünün ayın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilir. Ay’a karşı olan Dünya yüzeyine çarpan güneş ışınları Dünya’nın atmosferi tarafından kırıldığı için, Ay tutulmasında Ay tamamen kaybolmaz. Dünya etrafında kırılan ışıklarda mavi renk yutulduğu ve kırmızı renk yansıtıldığı için, Dünya’nın gölgesi kırmızı renkte görülür. Bu güçsüz ışık kları görünürlüğü mahalli atmosferik şartlara bağlı olarak Ay’ı tuhaf bir bakır renginde ortaya çıkarır.

Dünya, Ay ve Güneş’in bazı değişik durumları Kısmi Ay Tutulmasını sağlar. Bu durumlarda Ay’ın üzerine Dünya’nın tam gölgesi değil, kısmi gölgesi düşer.

Ay tutulması genellikle yılda iki kere ortaya çıkar. Bazı özel durumlarda ay tutulmasının hiç ortaya çıkmadığı veya üç defa ortaya çıktığı da olabilir.

Konu ile ilgili aramalar: Ay Tutulması Nedir Ay Tutulması ödev ara Ay Tutulması kelime anlamı Ay Tutulması sözlükte ara Ay Tutulması ansiklopedi bilgi bankası ara Ay Tutulması ne demek Ay Tutulması neye denir

Ay Tutulması ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver