Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Avrupa Birliği İlişkileri, Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı, Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı hakkında, Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı ile ilgili bilgi, Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı mesleği, Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı nasıl olunur, Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı olmak için, Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı olmak için hangi okulu okumalı, Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı özellikleri, Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı Görevleri
Çalıştığı kamu ya da özel kuruluşun, sosyal, ekonomik, siyasi ve hukuki yapısını inceler ve bunun Avrupa Topluluğu mevzuatlarına uygun hale getirilmesine çalışır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı Kullanılan Malzemeler
Avrupa birliği ile ilgili çeşitli yayınlar, her türlü büro malzemeleri, Mevzuat, yönetmelik vb.

 

Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı Özellikleri
Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı olmak isteyenlerin; Sosyal Bilimlere, özellikle ekonomi, işletme, sosyoloji, hukuk konularına ilgili ve bu alanda başarılı, Birliğe üye ülkelerden herhangi birinin dilini öğrenmeye istekli olan, Genel kültür düzeyi ve başkaları ile iletişim kurabilme yeteneği gelişmiş, seyahat etmekten hoşlanan kimseler olmaları gerekir.

 

Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı Okulu
Mesleğin eğitimi; Bahçeşehir Üniversitesi (İstanbul)-İşletme Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Avrupa Birliği İlişkileri, Bilgi Üniversitesi (İstanbul)-İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Avrupa Birliği İlişkileri bölümünde verilmektedir.

 

Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitim süresi dört yıl olup, öğrenciler, İktisat, İşletme, Muhasebe, Dış Ticaret Muhasebesi, Bilgisayar, Uluslararası Ticarette Genel Kavramlar dersleri ile Yabancı Dil, Hukuk, İhracat ve İthalat Uygulaması, İşletme Matematiği, İhracat Mevzuatı, İthalat Mevzuatı, Gümrük Rejimleri, Gümrük Birliği ve Türk Sanayiinin Rekabet Gücü, AB ve Türkiye ile İlişkiler, İnsan İlişkileri gibi derslerle seçmeli dersleri alırlar.

 

Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı Diploma
Eğitim sonunda öğrencilere “Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı” unvanı ve lisans diploması verilir.

 

Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı Çalışma Alanları
Avrupa Birliği İlişkileri bölümü mezunları çeşitli meslek odaları, sendikalar, kamu ve özel sektörlerde faaliyet gösteren kuruluşların AB birimlerinde, şubelerinde, AB ile ilgili konularda araştırma ve danışmanlık yapan vakıf ve şirketlerde, dış ticaret firmalarında Gümrük Müşaviri olarak çalışabilirler. Türkiye’nin 14 Nisan 1987 ‘de Avrupa Birliğine tam üyelik başvurusu, Türkiye’nin 6.3.1995 tarihli, 1/95 ve 2/95 sayılı ortaklık konseyi kararları doğrultusunda, Avrupa Topluluğu ile 1.1.1996 tarihinden itibaren Gümrük Birliğine girmesinden ve 3 Ekim 2005 AB’ne tam üyelik müzakerelerinin başlaması neticesinde ilgili konuda eğitim görmüş insanlara olan ihtiyacı arttıracaktır. Bu mesleğe gelecekte daha fazla ihtiyaç duyulacaktır. Mezunlar genellikle Dış Ticaret, alanında çalışabilmektedir. Ayrıca KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) sonucunda başarılı puan alması durumunda kamu sektöründe devlet memuru, uzman yardımcısı vb. iş bulması söz konusudur. İleride bu alanda yetişmiş ara elemana ihtiyaç duyulacaktır.

 

Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı Meslekte İlerleme
Meslek elemanları çalıştıkları işletmelerin personel politikaları doğrultusunda, şef, kısım amiri, servis ya da departman sorumlusu gibi unvanlarla çalışabilmekte ayrıca doğrudan ‘Gümrük Müşaviri’ unvanı da alabilmektedirler. Kamuda çalışanlar şef, müdür, uzman, daire başkanı, genel müdür yardımcısı, genel müdür olarak meslekte ilerleyebilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver