Avcılık ve Yaban Hayatı Teknikeri ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Avcılık ve Yaban Hayatı Teknikeri, Avcılık ve Yaban Hayatı Teknikeri hakkında, Avcılık ve Yaban Hayatı Teknikeri ile ilgili bilgi, Avcılık ve Yaban Hayatı Teknikeri mesleği, Avcılık ve Yaban Hayatı Teknikeri nasıl olunur, Avcılık ve Yaban Hayatı Teknikeri olmak için, Avcılık ve Yaban Hayatı Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Avcılık ve Yaban Hayatı Teknikeri özellikleri, Avcılık ve Yaban Hayatı Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Avcılık ve Yaban Hayatı Teknikeri Görevleri
Avcılık ve yaban hayatı teknikerleri orman mühendisleri gözetiminde; Görevli olduğu alanda yaban hayvanlarını inceleyerek, sayı ve cinslerini gösterir çizelge hazırlar, Hayvanların sağlıklı yaşamalarını sağlamak amacıyla veriler toplar, Doğal ortamın sayısal yoğunluğu ve dağılımının düzenli olarak sürdürülmesini sağlamak için, canlıların yaşam ortamlarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapar, Yaban hayvanlarının üretimini sağlar, Özel avlakların yönetiminde teknik eleman olarak çalışır, İl ve ilçe av komisyonlarında görev alırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Avcılık ve Yaban Hayatı Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Teleskop, Dürbün, Preparasyon aletleri, Kuluçka makinası, Silah, Pusula

 

Avcılık ve Yaban Hayatı Teknikeri Özellikler
Avcılık ve yaban hayatı teknikeri olmak isteyenlerin; Doğa sevgisi olan, Hayvanlarla ilgili korkusu olmayan, Biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, Açık alanda çalışmayı seven, bedence sağlam ve dayanıklı, İletişim kurabilme yeteneği olan, Mesafe ve yön tahmininde bulunma yeteneği olan, kimseler olması gerekir.

 

Avcılık ve Yaban Hayatı Teknikeri Okulu
Mesleğin eğitimi İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Ormancılık Meslek Yüksekokulu “Avcılık ve Yaban Hayatı” bölümünde verilmektedir

 

Avcılık ve Yaban Hayatı Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.

 

Avcılık ve Yaban Hayatı Teknikeri Diploma
Eğitimini başarıyla tamamlayanlara önlisans diploması ve “Avcılık ve Yaban Hayatı Teknikeri” unvanı verilir.

 

Avcılık ve Yaban Hayatı Teknikeri Çalışma Alanları
Yurdumuzda avcılık ve yaban hayatı teknikerlerine çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Gerek kamu sektöründe, gerekse özel sektörde bu konuda yetişmiş ara eleman bulunmamaktadır. Bu nedenle av ve yaban hayatı teknikerlerinin işsiz kalma riski bulunmamaktadır. Mezunlar Türkiye’nin her yerinde çalışabilirler. Kamu sektöründe Çevre ve Orman Bakanlığı’na bağlı milli parklarda, Av ve Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan tabiat parkları, ulusal parklar, tabiat koruma alanları, biyogenetik rezervler ile Orman Genel Müdürlüğü ormanları, tarımsal ve sulak alanlar, şehir parkları, hayvanat bahçesi gibi yerlerde çalışırlar. Özel sektöre ait avlaklarda, av hayvanı üretme çiftliklerinde, av turizmi ile ilgili faaliyetleri bulunan şirketlerde, safari parkları ve avcılık kulüplerinde iş bulabilmektedirler. Yaban hayatının dünyada giderek önem kazanması, bu meslekte gelecekte de iş bulma sorunun olmayacağını göstermektedir.

 

Avcılık ve Yaban Hayatı Teknikeri Meslekte İlerleme
Avcılık ve yaban hayatı teknikerliği bölümünden mezun olanlar ÖSYM ‘nin yaptığı (DGS) dikey geçiş sınavında başarılı olmak ve gerekli nitelikleri taşımak koşulu ile lisans düzeyinde üniversitelerin “Orman Mühendisliği” bölümüne devam edebilirler. Çalıştıkları işyerinde yönetici sorumluluğuna getirilebilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver