Avarlar Nedir Hakkında Bilgi

Avarlar Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Avarlar Nedir, Avarlar Ne Anlama Gelir, Avarlar Ne Demektir, Avarlar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Avarlar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Avarlar Anlamı

3. ve 9. yüzyıllar arasında tarihte önemli rol oynamış bir Türk kavmi. Büyük Hun İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra (İ.S. 200 yılları) Asya’da büyük bir imparatorluk kurdular. İmparatorluk gittikçe kuvvetlenerek İrtiş Irmağı’ndan Kore Yarımadası’na kadar uzandı. Çinliler ile yaptıkları bir savaşta yenilerek kuzeye çekildiler. Daha sonra (552) o zamana kadar Avarlara bağlı olan Göktürk İmparatorluğu’nun kurucusu Bumin Han’a yenilerek batıya doğru göç ettiler. Volga Nehri’ni geçip Kırım ve Kafkasya’da yerleştiler. Bir bölümü Göktürklere boyun eğmemek için Çin’e sığındı. Avarların Moğol kökenli oldukları, batıya göç ederken Türkler ile karıştıkları ve yöneticilerinin Türkleştiği sanılmaktadır. 567′de Macaristan’a yerleştiler ve bir devlet kurdular. Avar Hükümdarı Bayan Han, 574′te Bizans’ı haraca bağladı, 598′de Belgrad’ı aldı. Ancak daha sonra Bizans ile yaptığı savaşı kaybetti. Avarlar 626′da İstanbul’u kuşattılarsa da alamadılar. Sonunda Charlemagne 8. yüzyılda Avar Devleti’ni ortadan kaldırdı.

Konu ile ilgili aramalar: Avarlar Nedir Avarlar ödev ara Avarlar kelime anlamı Avarlar sözlükte ara Avarlar ansiklopedi bilgi bankası ara Avarlar ne demek Avarlar neye denir

Avarlar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver