Atlas Okyanusu Nedir Hakkında Bilgi

Atlas Okyanusu Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Atlas Okyanusu Nedir, Atlas Okyanusu Ne Anlama Gelir, Atlas Okyanusu Ne Demektir, Atlas Okyanusu Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Atlas Okyanusu ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Atlas Okyanusu Anlamı

Kuzey ve Güney Amerika’yı Afrika ve Avrupa’dan ayıran okyanus. Yüzölçümü kendine bağlı denizlerle birlikte 105, yalnız kendi alanı 81 milyon km2 dir. Pasifik’ten sonra ikinci büyük okyanustur. En derin yeri, 1939′da keşfedilen, Dominik Cumhuriyeti’nin kuzeydoğusunda, 9.225 m. derinliğinde Milwaukee çukurudur. Kabaca “S” harfine benzer. Atlas Okyanusu kuzey ve güneyden ekvatora doğru daralır. Genişliği Oğlak Dönencesi üzerinde 3.600, Yengeç Dönencesi üzerinde 3.900 mildir. Hemen hemen ortasından geçen ve kuzeyden güneye uzanan bir denizaltı eşiğiyle kesilir. Bu eşik bazen yayılarak geniş denizaltı platolarını bazen de tek ya da birkaç sıra hâlinde denizaltı dağ sıralarını oluşturur. Eşik üzerindeki derinlik, kuzeyden güneye değişir. Ancak İzlanda, Jan Mayen, Far-Öer, Azor, St. Helena, Tristan da Cunha gibi adalar bu eşik üstünde yükselirler. Kıta sahanlıkları nispeten az yer tutar. En geniş kıta sahanlıkları Kuzey Atlas Okyanusu’nda, Avrupa ve Amerika kıyılarındadır. Denizbilim açısından en iyi incelenmiş okyanustur. Özellikle akıntı sistemleri ve bu arada Golfstrim (Gulf Stream) akıntısı çok kapsamlı bir biçimde incelenmiştir.

Konu ile ilgili aramalar: Atlas Okyanusu Nedir Atlas Okyanusu ödev ara Atlas Okyanusu kelime anlamı Atlas Okyanusu sözlükte ara Atlas Okyanusu ansiklopedi bilgi bankası ara Atlas Okyanusu ne demek Atlas Okyanusu neye denir

Atlas Okyanusu ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver