Atlas Nedir Hakkında Bilgi

Atlas Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Atlas Nedir, Atlas Ne Anlama Gelir, Atlas Ne Demektir, Atlas Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Atlas ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Atlas Anlamı

Çeşitli ölçekte ve türlü amaçlara yönelik coğrafya haritalarını bir araya toplayan harita derlemesi. Bu ad, göğü kollarının ve başının üstünde taşıdığına inanılan efsane dev Atlas’ın adından esinlenerek verilmiştir. Günümüzde “Atlas İnternational Larousse”, “Atlas Mira”, “The Times Atlas of the World”, “İnternationale Atlas” gibi, çok ayrıntılı ve gerçeğe uygun büyük atlaslar yapılmıştır.

Coğrafya atlasları ilgili bölge konusunda iklim, yerbilim, bitki örtüsü ya da nüfus gibi konuları içeren tematik bilgiler de kapsayabilir.

Genel olarak Abraham Ortelius’un Theatrum Orbis Terrarum adlı yapıtı ilk modern atlas olarak kabul edilir.

“Atlas” adını ilk olarak 16. yüzyıl’da Gerrardus Mercator, haritaların bir araya getirdiği ve kapağına dünyayı omuzlarında taşıyan Atlas’ın resmini koyduğu kitabı için kullanmıştır.

Konu ile ilgili aramalar: Atlas Nedir Atlas ödev ara Atlas kelime anlamı Atlas sözlükte ara Atlas ansiklopedi bilgi bankası ara Atlas ne demek Atlas neye denir

Atlas ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver