Ateş Düşürücü İlaçlar

Etiket : yüksek ateş, ateş düşürme, çocuklarda ateş yükselmesi, ateş düşürücü ilaçlar, ateş düşürücü bitkisel, ateş düşürücü bitkiler,bitkilerle tedavi, ateş düşürücü yöntemler

ATEŞ DÜŞÜRÜCÜLER

Sponsorlu Bağlantılar

PARASETAMOL (piyasadaki birkaç örneği calpol,tamol,minoset) 0 yaştan itibaren kullanılan tek ateş düşürücüdür. Ağrı reaksiyonunu da bloke ederek ağrı kesici işlevi de görür.Parasetamol karaciğerden emilir. Bu yüzden uzun süre kullanımı ya da doz aşımı yapılması karaciğere zarar verebilir. Yine karaciğerde rahatsızlık varsa dikkatli kullanılmalıdır. Ancak karaciğerde problem olmayan çocuklarda bir soğuk algınlığı süresince (7-10) gün doğru dozda düzenli kullanımında sorun yoktur.

Bazı soğuk algınlığı ilaçlarının içinde de ateş düşürücü parasetamol olduğu için, parasetamol içeren şuruplarla birlikte kullanırken dikkat edilmelidir. Örneğin peditus/aferin/ viks gibi şuruplar calpol/minoset/tamol gibi ateş düşürücülerle aynı anda verilmemelidir.

Mideyi çok rahatsız etmez. Fitil formu da vardır. Ağızdan alamayan ya da kusması olan çocuklara bu formda verilebilir.

  İBUPROFEN(piyasadaki birkaç örneği ibufen,pedifen,dolven) 6 aydan itibaren kullanılabilir. Etkin bir ateş düşürücü ve ağrı kesicidir. Antienflamatuar etkisi de vardır.Mide problemi olan çocuklarda dikkatli kulanılması gerekir çünki mideye zarar verebilir. Bu ilaç karaciğer değil böbrekten emilir. Yine böbrek yetersizliği olan çocuklarda dializ hastalarında dikkatli kullanılmalıdır.Çok yüksek dozda alımı böbreğe zarar verebilir. Ancak altta yatan kronik problemi bulunmayan çocuklarda düzenli kullanımı sorun yaratmaz. Ateş düşürmek için sirkeli ya da aspirinli su ile kompres önerilmez. (Çocukta cilt kaynaklı sıvı kaybına neden olabilir.)Ancak vücudu ılık banyo ya da ılık su kompresi ile soğutmak tavsiye edilen bir yöntemdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver