Atardamar Nedir, Görevi Nedir? Hakkında Bilgi

Atardamar Nedir, Görevi Nedir?

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Atardamar Nedir, Atardamar Ne Anlama Gelir, Atardamar Ne Demektir, Atardamar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Atardamar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Atardamar Anlamı

Kalpten çıkarak, organlara kan taşıyan damarlara verilen ad. Genel olarak temiz (oksijen açısından zengin) kan taşısa da, akciğer atardamarları ve annenin karnındaki bebeğin göbek bağı atardamarları kirli kan taşır. Atardamarların içerisindeki kan basıncı, toplar ve kılcal damarlardan daha yüksek olduğundan çeperleri daha kalındır. Kan, bu basınç sayesinde damarlar içinde ilerletilir ve kalbin yukarısında kalan organlara çıkartılabilmesi sağlanır.

Atardamarlar içerisine kalpten pompalanan kan, her pompalanma evresinde bir titreşim yaratır. Bu nabız dalgasını oluşturur. Atardamarlardaki yaralanmalar çok tehlikelidir. Çünkü bunlardaki basınç yüksek olduğundan, kanamanın durdurulması güç ve kan kaybı da tehlikeli düzeyde olur.

Konu ile ilgili aramalar: Atardamar Nedir Atardamar ödev ara Atardamar kelime anlamı Atardamar sözlükte ara Atardamar ansiklopedi bilgi bankası ara Atardamar ne demek Atardamar neye denir

Atardamar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver