Astronom ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Astronom , Astronom hakkında, Astronom ile ilgili bilgi, Astronom mesleği, Astronom nasıl olunur, Astronom olmak için, Astronom olmak için hangi okulu okumalı, Astronom özellikleri, Astronom ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Astronom Görevleri
Optik ve radyo teleskopuna yerleştirilen kamera, spektrometre, radyometre, fotometre, mikrometre ve diğer özel araçlarla, galaksilerin, yıldızların, yıldız sistemlerinin, güneşin, gezegenlerin, uyduların ve gökle ilgili diğer olguların, boyutlarını, kültürlerini, şekillerini, yapılarını, parlaklık ve hareketlerini gözetler, göreceli durumları hesaplar, Gezegenler ile ay ve güneşin dünyaya göre durumlarını gösteren zaman tablolarını matematiksel olarak hesaplar, Evren, yıldız sistemlerini, yıldızların yapısını ve gelişmesini, uzay ve zaman arasındaki ilişkileri, gök cisimlerinin hareketlerini teorik olarak inceler, Güneş ve yıldız sistemlerinde meydana gelen değişiklikleri dürbünlü fotoğraf makinesi ile resimler, güneşteki patlamaları ve şiddetini saptar, astrografi aracılığı ile güneşteki lekeleri disk üzerine işaretler, lekelerin dönme eksenine göre enlem ve boylamını ölçer, lekeleri gruplandırır, Elde edilen veri veya gözlem sonuçlarını bilgisayara yükler, çıkan sonuçları belirli sürelerde uluslararası güneş verileri toplama merkezine gönderir. Bilimsel araştırmalarda kullanmak için fotoelektrik, fotometre ile yıldızların ışık değişimlerini inceler, Astronomik gözlemler sonucu, elde edilen bilgileri, kuramsal çalışmalar yardımıyla analiz eder. Kuramsal modelleri yeni gözlemlerle denetler.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Astronom Kullanılan Malzemeler
Aynalı ve mercekli teleskoplar, Mikrometreler, Spektroskoplar, Radyometre ve radyo teleskoplar, Bolometreler, Radyasyon kaydedici cihazlar, Astograflar, Kameralar, Dürbünlü fotoğraf makineleri.

 

Astronom Özellikleri
Astronom olmak isteyenlerin, normalin üstünde genel yeteneğe ve sayısal düşünme yeteneğine sahip, Fizik ve astronomi konularına ilgili ve bu alanlarda başarılı, Görme organı sağlam, görüşü keskin, dikkatini uzun süre belli bir noktada yoğunlaştırabilen ve çok küçük ayrıntıları algılayabilen, Doğa olaylarını derinlemesine incelemekten hoşlanan, meraklı ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.

 

Astronom Okulu
Astronomi eğitimi ülkemizde aşağıdaki üniversitelerin fen fakültelerine bağlı “Astronomi ve Uzay Bilimleri” bölümlerinde verilmektedir.

 

Astronom Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır, Lisans eğitiminde birinci yılda matematik ve fizik ağırlıklı temel dersler, sonraki yıllarda bilgisayar kullanım becerisini artırmayı hedefleyen dersler vardır.

 

Astronom Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara”Lisans Diploması” ve” Astronom “ unvanı verilmektedir.

 

Astronom Meslekte İlerleme
Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans ,doktora yapabilir,araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler. Astronomi bilimi dallarından (Genel Astronomi, Astrofizik, Uzay Bilimleri vb.) herhangi bir alanda uzmanlaşabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver