Astım hastalığı nedenleri tedavisi belirtileri bitkisel çözüm Hakkında Bilgi

Aşağıda Astım hastalığı nedenleri tedavisi belirtileri bitkisel çözüm ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Astım Hastalığına bitkisel ve doğal çözümler:

Astım hastalığı kronik bir hastalıktır. Tamamıyla tedavi edilememekle birlikte, kontrol edilebilen bir hastalıktır. Astım, belirtileri nedeniyle nefes darlığı olarakta bilinir. Astım hastalarının hekimleriyle sürekli ve sistemli bir diyalog içinde kalarak, hastalığı hafifletecek ve belirtileri giderecek bir tedavi planı oluşturmaları gerekir. Astımlı hastanın “astımlı” olduğunu hatırlatan bir kolye ya da kart taşıması gerekir.
Astım Nedir?
Astım, akciğerlerin küçük hava yollarını çevreleyen kasların kasılması ve bu hava yollarının iç tabakalarının şişmesiyle gelişen bir üst solunum yolu hastalığıdır. Bronkospazm denen bu kasılma ve şişme sırasında hava yolları daralır ve hava akımı azalır. Aynı sırada, hava yollarına aşırı balgam salınması bu daralmayı daha da arttırır.
Neler Astım Hastalığına Yol Açar – Astımın nedenleri ve sebepleri nelerdir?
Kişinin duyarlı olduğu maddeler astım belirtilerini ortaya çıkarır. Soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlar, kişinin alerjik olduğu polen, toz, hayvan tüyü ve bazı yiyecek türleri, soğuk hava, sigara dumanı, aşırı egzersiz, hava kirliliği, otomobil eksozu, kimyasal ilaçlar, kimyasal gazlar, bazı ilaçlar ve stres astım belirtilerini tetikleyebilir.
Astım Hastalığının En Büyük Riski Nedir?
Çocuklarda astım, erişkinlere oranla daha yaygındır. Astım kalıtımsal olabilir. Astımla ilgili bilinmesi gereken en önemli gerçek hangi yaşta olursa olsun hayatı tehdit edici bir enfeksiyon olduğu ve ciddi bir tedavi gerektirdiğidir.
Astımın Belirtileri:
Bir astım nöbeti birden bire başlayabilir ya da uzun bir süre içinde gelişebilir.Belirtiler buna göre ağır, orta dereceli ya da hafif olabilir. Hafif ve orta dereceli bir astım atağının tipik belirtileri hırıltılı solunum, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi, öksürük ve balgam çıkarmaktır. Astım nöbeti başladığında astım ilaçlarını almak belirtileri izlemek gerekir. Belirtiler ilaçlara rağmen hekiminizin belirlediği süre içinde düzelmesse, doktora başvurun.
Astım Teşhişi Nasıl Konulur?
Aile üyelerinizden birinde ya da kendinizde astım nöbeti belirtisi varsa, hekime başvurmanız gerekir. Hekiminiz size sorular sorarak astımı taklit eden, Allerji ya da üst solunum yolu enfeksiyonu gibi bir rahatsızlığınız oluğ olmadığını ayırt etmeye çalışır. Astımın teşhisi için fizik muayene, akciğer fonksiyon testleri yapılır. Akciğer fonksiyon testlerinde solunumunuzu ne kadar etkili olduğu ölçülür. Akciğer filmi, tam kan sayımı, tam idrar tahlili, balgam kültürü ve alerji ihtimaline karşı alerji testleri yapılır.
Astımın Tedavisi Nedir?
Astımın kesin tedavisi yoktur; ancak günlük önlemler belirtileri ortadan kaldırabilir ya da hafifletebilir. Astım hastalarının doktorlarıyla sürekli diyalog halinde olması önemlidir. Belirtilerin ciddiyetine göre aşağıdaki tedavi secenekleri vardır:
1. Astımı tetikleyen maddelere maruz kalmayı azaltabilirsiniz. Allerjenler, sigara dumanı, kimyasal gazlar ve hava kirliliği astımı tetikleyebilir. Nefes darlığına yol açabilir.
2. Enflamasyonu önleyen özel ilaçlar ve kortikosteroidler astım nöbetini engeller. Bu ilaçlar tablet, puf ve enjeksiyon biçiminde kullanılırlar. Hava yollarını genişteleten bronkodilatör ilaçlarda astım nöbeti sonrası solunum rahatlatmak için kullanılır. Çok ciddi nöbetlerde hekimin epinefrin türü bir ilaç verebilir. Acil durumlarda nasıl kullanacağımızı da öğretebilir.
3.Astım krizini önleyici tedbirler: Bol su için, sıcak ve nemli hava soluyun. Düzenli aerobik egzersiz, kısa yürümeler ve yüzme akciğer kapasitesini arttırabilir ancak her türlü egzersizden önce astım ilaçlarınızı mutlaka alın.
4.Duyarsızlaşma yöntemi: Allerjisi olan hastaların yıllar içinde belli allerjenlere maruz bırakarak vücudu allerjenlere duyarsızlaştırma yöntemidir. Çok özel şartlarda ve uzmanı tarafından yapılmalıdır. Riskli bir yöntemdir.
5.Stresle başa çıkma yöntemleri astımın duygusal tetikleyicilerini azaltabilir. Anksiyete, ajitasyon gibi durumlarda kullanılacak ilaçlar dolaylı olarak astım ataklarınıda önyelebilir.
6.Alternatif Tedaviler: Deneyimler özellikle akapunktur tedavisinin astım belirtilerini hafiflettiğini göstermektedir. Diğer tedavilerin eşliğinde uygulanan akapunktur tedavisi en azından astım ilaçlarının daha düşük dozlarda etkimesini sağlamaktadır.
Astımınız Varsa Neler Yapmanız Gerekir?
Astımlı bir hastanın yapacağı 3 temel şey şudur:
1. Doktorunuza düzenli aralıklarla başvurun. Astım belirtilerinde olabilecek değişikliklerin ilaçlara karşı vücudun tepkilerini ve muhtemel tetikleyicilerin ne olduğunu doktorunuzla paylaşın.
2.Astım ilaçlarını hekiminizin tarif ettiği gibi kullanın. Kendinizi iyi hissederseniz de ilaçları bırakmayın.
3.Astım konusunda bilgilenin. Astımı tetikleyen faktörleri, bunlardan nasıl kaçınabileceğinizi öğrenin. Yakınlarınızın astım nöbeti sırasında ne yapacaklarını bildiğinden emin olun.

Astım hastalığına iyi gelen bitkiler ve bitkisel çözüm yolları:
//

Astıma iyi gelen bitkiler

Hasta, kriz geldiği zaman soluk almakta zorluk çektiğini zanneder, gerçekte nefes vermekte zorluk vardır. Bunun nedeni de, akciğerlerdeki küçük hava borularının daralmasıdır. Buralardan geçen hava, ıslığa benzeyen bir ses çıkarır, ki buna hırıltı denir. astım, bir kaç grup nedenden kaynaklanır. Bunların başında da bünye gelir. Yani, bazı kimselerde baş ağrısı ne kadar tabi bir şeyse, diğerlerinde de astım o kadar doğaldır. Bazı kimseler, toz, kıl, yumurta, süt, aspirin, çiçek tozu ve benzeri şeylere karşı hassastırlar. Bu hassasiyet, astım krizleri şeklinde kendini gösterir. Tedavi için, hastayı etkileyecek bu unsurların ortadan kaldırılması yapılacak ilk iştir. Aşırı heyecan veya korku da astım krizine yol açabilir. Bu gibi durumlarda hastayı sakinleştirmek yapılacak ilk iştir. Bazı kimselerde de, Had Bronşit sonucu astım krizi görülebilir. Kalp yetmezliği de astım krizine neden olabilir.

adaçayı
Mide va bağırsak gazlarını giderir. Mide bulantısını keser. Hazım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Boğaz, bademcik ve dişeti iltihaplarını giderir. Göğsü yumuşatır. astımdaki sıkıntıları geçirir. İdrar ve ter söktürür. Banyo suyuna katılıp yıkanılırsa; zindelik verir. Günde, 3 kahve fincanından fazla içilmemelidir.
alerji
Vücudun, bazı madde veya hava şartlarından etkilenmesi yahut psikolojik etkenler sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Önce, alerjiye neden olan etkenleri bulmak gerekir. Alerjinin belirtileri de; şahsa göre değişir. Kiminde kaşıntı, kiminde kurdeşen, kiminde astım görülür. Hasta, eğer bazı maddelerle temasından dolayı alerji oluyorsa, o maddenin uzaklaştırılması ile mesele kendiliğinden çözümlenmiş olur.

boru çiçeği ( çan çiçeği )
Nefes darlığı , bronşit ve astımın sebep olduğu rahatsızlıkları giderir.

gelincik çiçeği

Nefes darlığı, astım ve bronşitte rahatlık verir. Kan tükürme ve kusmayı önler. Yanıkları iyileştirir.

güzelavratotu
Ağrı kesici ilaç yapımında kullanılır. Ayrıca, mide, barsak, astım, kalp, sinir ve beyin hastalıklarının tedavisi için yapılan ilaçlarda da kullanılmaktadır.
kantaron otu
Çayı kuvvet verici, iştah açıcı, ateş düşürücü ve hazmı kolaylaştırıcı olarak verilir. Ayrıca astım ve mide ağrılarında da faydalı olduğu bilinir.

lahana
Kansere karşı etkili olduğu bilinen sebzelerin başında gelir. Bol miktarda B, C ve E vitamini, potasyum içerir. Özellikle meme ve rahim kanserine karşı etkilidir. Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Kandaki şeker miktarını düşürür. Sarılık ve safra kesesi hastalıkları için iyidir. astıma faydalıdır. Bağırsak kanserine karşı etkili. Lahana kanser hücrelerinin üremesini engelleyen kimyasal bir madde (isotiocyanates) içeriyor. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, haftada bir gün lahana yiyenlerin bağırsak kanseri olma riskleri üçte iki oranında azalıyor.

melekotu

melekotuKan dolaşımını düzenler. Terletir. Kurutulmuş melekotu dövülüp başa sürülecek olursa bitleri öldürür. astım nöbetlerine faydalıdır.

nefes darlığı
Tıp dilinde dispne denilen nefes darlığı önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. Spor yaptıktan, koştuktan veya yorucu bir iş yaptıktan sonra nefes darlığı normal sayılabilir. Ancak ortada neden yokken nefes darlığından şikayet etmek mutlaka üzerinde durulması gereken bir konudur. Çünkü kansızlık, kalp hastalıkları, mide hastalıkları, bronşit, tiroid bezinin büyümesi, akciğer hastalıkları, zatürree, astım, zehirlenme, şişmanlık, nefes darlığına neden olabilir. Nefes darlığından şikayet edenlerin sigarayı kesinlikle bırakmaları, ağır yemekleri de terk etmeleri gerekir.
öksürük
Çoğunlukla, göğüs, boğaz veya karın boşluğunda meydana gelen bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkan öksürüktür 3 grupta toplanır. – Kuru öksürük Nezle, boğaz iltihabı, bademcik iltihabı, fazla sigara içmek, sindirim bozuklukları, gastrit, ishal, kabızlık, bağırsak solucanları, kalp hastalıkları ve ses tellerinin hastalanmasından kaynaklanan öksürükler balgamsızdır, yani kuru öksürüktür. – Nöbet şeklinde gelen öksürükBu çeşit öksürük, boğmaca veya ciğer şişmesi; gırtlak veya hava borusunun tahriş olması, veya astımdan kaynaklanır. Bu çeşit öksürükte pek az balgam görülür. – Balgamlı öksürük Bu çeşit öksürük, sık sık tekrarlar. Hastada hırıltı vardır. Balgam çıkarır ve nefesini dışarı vermekte zorluk çeker. Balgamlı öksürük; Bronşit, astım, sinüs iltihabı, müzmin sinüzit, kalp hastalıkları veya tüberküloz’un bir işareti olabilir. Öksürük, nasıl olursa olsun, ihmal edilmemesi ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır

turp
Böbreklerdeki mikropları öldürür. Kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur. Karaciğer şişliğini indirir. Sarılıkta faydalıdır. Safra taşlarının düşürülmesine yardımcıdır. Romatizma, siyatik astım ve bronşite faydalıdır.
//

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver