Astım Hastalığı, Astım Hastalığı Neden Olur, Astım Hastalığı Nedeni

astım hastalığı nedenleri, astım neden olur, astım nedenleri, astım sebepleri

Hava kirliliği astıma sebep oluyor

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Nefes alıp verdiğimiz havanın kirli olması solunum yolu ile bulaşan enfeksiyonların oluşma riskini iki kat daha arttırır. Hava kirliliğinin sebep olduğu hastalıklar yaşam kalitemizi ciddi oranda düşürerek vücut dengemizle de oynar. Nasıl ki yediklerimizin ve içtiklerimizin temiz olmasını istiyorsak soluduğumuz havanında temiz olmasını isteriz.

 

Özellikle kış aylarındaki hava kirliliği solunum yolu hastalıklarının ortaya çıkmasını daha çok tetikler. Nefes aldığımız havanın temiz olmaması da astıma sebep olur. Sağlıklı bir şekilde nefes alamayan astım hastaları kirlilikten dolayı astım krizine girmekteler.

Duman, kimyasal gazlar, bitki atıkları, buhar veya yabancı madde ile kirlenen hava insanların teneffüsünü zorlaştırır. Bu faktörler solunum yolunu tahriş eder ve astım hastaları için kabus dolu günler başlar.

Astım önemli bir sağlık sorunudur ve astım hastalarının temiz havaya ihtiyacı vardır. Uzmanlar, astım hastası olanların havanın kirli olduğu zamanlarda dışarıya çıkmamalarını öneriyorlar. Çünkü astım hastalığı ilerledikçe kronik akciğer ve kalp hastalıklarına neden olur. Hatta çok yaşlı insanları ölüme bile sürükler.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver