Astım Bronşit, Astım Hastalığı, Astım Hastalığı Ve Tedavisi

astım nedenleri, astım nedir, astım tedavisi,

Astım Hastalarının Dikkatine!

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Astım, nefes darlığı nöbetleri ile seyreden bir solunum sistemi hastalığıdır. Bronşlar (yani solunum yolları) bazı uyaranlara cevap olarak kasılırlar, iç çapları normale göre daralır. Sağlıklı şahıslarda meydana gelen bu cevap oldukça az miktardadır ve herhangi bir solunum güçlüğü hissedilmez.

Fakat astımlı bir şahısta bronşların söz konusu uyaranlara karşı kasılıp daralması fazla miktarlarda olur ve bronşların yaygın olarak daralmasıyla solunum güçlüğü ortaya çıkar. Solunum yollarının daralma miktarı, uyaranın cinsine, miktarına göre veya kişiden kişiye değişik düzeylerde olur. Ortaya çıkan nefes darlığı (veya solunum güçlüğü nöbeti bazen sadece hastanın hissedeceği fakat karşısındakilerin fark edemeyeceği kadar hafif geçer. Bazen de şahsın son derece zor soluduğu, soluk alıp verme esnasında vızıltıyı andıran ek seslerin duyulduğu, acil tıbbi yardımı gerektiren ağır bir nöbet biçiminde ortaya çıkar. Astımlı hastalar nöbetler dışındaki zamanlarda tamamen şikayetsiz olabilirler. Ancak nöbetler sırasında uygun biçimde tedavisi yapılmamış kişilerde, solunum yollarındaki yaygın daralma kalıcı bir hal alabilir, dolayısıyla hastalık kronikleşir (müzminleşir), hastaların nefes darlığı yakınması süreğen bir hale gelebilir. Nefes darlığı bu hastalığın ana bulgusudur. Bunun yanı sıra hemen daima, değişik şiddette öksürük ve balgam yakınmaları da vardır.

Astım gerek ülkemizde gerek dünyada yaygın bir problemdir. Kadınlarda ve erkeklerde aynı oranda görülür. Hastalığın başlangıç yaşı değişiktir. Her yaşta ortaya çıkabilir. Ancak çocukluk çağı ve geç erişkin çağındaki astımlıların oranı ileri yaş grubuna göre biraz daha fazladır.

Astımlı hastaların büyük bir grubu yapısal olarak, alerjik bünyelidir. Bunlarda astımın yanı sıra aleni ile ilgili diğer bulgular da bulunabilir. Bunlar; saman nezlesi, alerjik göz nezlesi, alerjik deri belirtileri (egzama, kurdeşen v.s.), alerjik sinüzit gibi bulgulardır. Alerjik yapıya sahip olmak kalıtsal bir olaydır. Hasta ile kan bağı olan diğer kişilerde de söz konusu rahatsızlıkların bir veya bir kaçına rastlanabilir. Bazı astımlı hastalarda ise, ne kendinde ne de aile fertlerinde alerjik yapıya rastlanmaz. Bu gruptakilerde astım genellikle erişkin yaşta ortaya çıkar, solunum sistemi enfeksiyonları, bazı mesleki faktörler (toz veya kimyasal maddelere maruz kalmak), bazı ilaçlar (aspirin gibi) krizlere neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver