Astigmatlık Nedir Hakkında Bilgi

Astigmatlık Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Astigmatlık Nedir, Astigmatlık Ne Anlama Gelir, Astigmatlık Ne Demektir, Astigmatlık Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Astigmatlık ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Astigmatlık Anlamı

Göz merceğinin, küresel olmayıp değişik düzlemlerde değişik eğrilikte olmasından ileri gelen görme kusuru. Merceğin farklı eğrilikte olması, kırılan ışınların bir nokta (odak) yerine, bir çizgi boyunca toplanmasına neden olur. Gerçekte bir mercek kusuru olan astigmatlık, silindirik yüzlü mercekli gözlükler kullanılarak giderilebilir. Bu tür merceklerde optik eksene paralel gelen ışınlar bir odak noktası yerine, odak çizgisi üzerinde birleşirler. Küresel merceklerse eğik ışın astigmatlığı gösterirler. Optik eksen üzerinde olmayan bir noktadan gelen eğik ışınlar, bu merceklerde birbirine dik ama farklı düzlemlerde iki çizgi biçiminde görüntü verirler. Gözdeki astigmatlık, ender olarak, merceğin, eğik ışın astigmatlığına yol açacak biçimde kaykılmasından ileri gelebilir. Astigmatlık, göz merceğindeki eğrilik değişiminin düzenli olması hâlinde düzeltilebilir. Astigmatlık, çoğunlukla irsi bir görme kusurudur ve gözün büyümesi duruncaya kadar ilerlemesini sürdürür. Astigmatlık azsa tedavi gerektirmez ama ilerlemişse gözlük kullanılmalıdır.

Konu ile ilgili aramalar: Astigmatlık Nedir Astigmatlık ödev ara Astigmatlık kelime anlamı Astigmatlık sözlükte ara Astigmatlık ansiklopedi bilgi bankası ara Astigmatlık ne demek Astigmatlık neye denir

Astigmatlık ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver