Askere Giderken Kesinlikle Yanınızda Olması Gereken Eşyalar

Askere Giderken Mutlaka Alınması Gereken Malzemeler Nelerdir

Askerlik ülkemizde mecburi bir hizmettir (bedelliler hariç). Bu kutsal vatan görevini yerine getirmeden önce askeriye kapısından içeri girmeden yanımıza hangi eşyaları almalıyız. Yanımıza almamız gereken malzemeler nelerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Esas olarak, resmi evraklarınızdan (sülüs), kimliğinizden ve 60 – 70 TL haricinde yanınıza başka hiç bir şey almasanızda olur. Ama birtakım malzemeler askerde sizin hayatınızı çok kolaylaştıracağı gibi, bazı konularda başınızın ağrımamasını sağlar. Söyliyeceklerimizin bir çoğu askeri kantinde çok ucuza satılsa da bazı malzemeleri yanınızda götürmeniz iyi olacaktır. İlk olarak en gereklilerle yazımıza başlıyacağız.

Telefon kartı: Askerde cep telefonu kullanmak yasak, yanınızda sim kart bulundurmak da yasak. Sakın ama sakın yaa bir sim karttan ne olacak kim farkedecek ne olur ne olmaz yanıma alıyım demeyin. Çünkü yakalatırsanız başınız ağrır. Gerek yok maceraya. Telefon kartı kantinde de satılıyor askerde. Ama kantincinin nöbeti olur, acemi birliklerinde çok aşırı sıra olur vs. o sebeble siz yanınızda telefon kartınızı mutlaka yanınıza alın gitmeden. Ezberinizde olmayan gerekli telefon numaralarını da bir kağıda yazın cüzdanınıza koyun.

casio en klasik saatSaat: Yan taraftaki casio’nun saatinden bulup alın. Bu saatin adı asker saati‘ne çıkmıştır. Askerlerin %80′i bu saati kullanır. Askerde zaman çok önemli. Diyelimki eğitimler sırasında 10dk dinlenme molası size verildi. Sizde dinleniyosunuz gölgede. 10. dk da değilde 11 dk da geri eğitim noktanıza döndünüz. Olmaz. Askeriyede kural ve kaidelere uymak. Özelliklede zamana dikkat etmek azami önem taşır. Bu saatin bu kadar çok asker tarafından kullanılmasının sebebi çok dayanıklı, ucuz ayrıca ışığının ve alarmın olmasıdır. Yani size gerekli herşey bu saatte mevcut. Askeri kantinde satılır ama siz içeri girmeden alın çünkü saat çok önemli. Kesinlikle pahalı bir saatle askere gitmeyin. Yat, kalk eğitimlerinde o güzel saatiniz  cizilir bozulur kırılır, gerek yok.

Ortopedik Tabanlık: Eczaneden ennn kalitelisini alın. Zira en önemli şey bu askerlikte. Çünkü botların tabanı çok sert ve düz. Askeri kantinde tabanlık satılıyor ama eczanelerde çok daha kalitelileri var. Eczaneden almazsanız da askeri kantinden mutlaka alın. Yoksa ayaklarınız su toplayabilir, yara bere olabilir, bende topuk dikeni olmuştu, yemin töreninden sonra evci iznine cıktığımda ortopedik topukluk aldım çok iyi geldi. Bir haftaya da topuk dikeni geçti. Botunuzu en az bir numara büyük alın (normal ayakkabı numaranızdan) , ortopedik tabanlığınız varsa (ki onlar biraz kalındır) en az iki numara büyük alın.

Güneş Kremi: Eğer acemiliğinizi yaz aylarında yapacaksanız. Beyaz tenli iseniz, güneşe karşı hassassanız, yanınıza en az 50 faktörlü bir güneş kremi alın.

Reçeteler ve ilaçlar: Eğer düzenli kullanmanız gereken bir ilaç varsa ilacınızla beraber mutlaka ama mutlaka reçetelerinizi de yanınızda götürmeniz gerekiyor. Reçeteniz yoksa ilaç götüremezsiniz. Kozmetik ürünler; krem vs serbesttir ama ilaçlarınızı ancak reçeteniz varsa içeri sokabilir ve kullanabilirsiniz.

Para: Yanıma ne kadar para almalıyım bu da askere gideceklerin yine aklına takılan sorulardandır. 150-200 TL den daha fazla para yanınıza almayın. Zaten çok fazla paraya ihtiyacınız olmuyor. Paranız bittince sizi para çekmek için bankamatiğe götürüyorlar şartlar el verdiği ölçüde.

 

 

Cüzdan: Boyna asmalı asker cüzdanlarından alın. Duşa dahi o cüzdanınızla gideceksiniz. Uyurkende cüzdanınızın boynunuzda asılı olması sizin için ek bir tedbir olur. Askeri kantinde bulabilirsiniz yine.

askere giderken alinmasi gereken malzemelerEşofman, havlu, diş macunu, diş fırcası, iç çamaşırı, çorap, vs: Bunların hepsi askeriye tarafından size bedava verilmektedir. Hepsi 1. eldir. Poşetlerini siz acarsınız. Havlu, eşofman, pijama, terlik kesinlikle götürmeyin, verilenleri kullanmanız gerekiyor hem kendinize boşuna yük etmeyin hem de dolap düzeni çok önemli dolabınıza sığdırmakta güçlük cekersiniz. Yine siz yedekte dursun ne olur ne olmaz diye 2 cift çorap, 2 cift iç çamaşırı götürürseniz iyi olur.

Düdük, kalem, not defteri, traş bıcağı, traş jeli, arko krem, pudra, kolonyalı mendil, bot boyası, ayakkabı süngeri, tel dolap askısı, iç çamaşırı, dikiş seti, tırnak makası, … bunların hepsi kantinde satılmaktadır. Fiyatlarıda piyasadan çok daha ucuzdur. Ama siz a marka traş bıçağı kullanmak istiyorsanız yanınızda götürün her marka ürün yok kantinde.

Bir diğer önemli noktada saç tıraşınız. Orda tıraş ediyolar, ama siz orda kıl tüy duş uğraşmamak için kendiniz tıraş olup gidebilirsiniz. Tıraşınız 3 numara olacak her yeri aynı olacak. Yanlar kısa üstler azıcık daha uzun olmayacak. O tarz saç kesimine usta asker tıraşı denir. Acemilikte herkes 3 numara. 3 numara değilseniz tekrar tıraş olmanız gerekecektir yüksek ihtimal askerliğin başlangıcında.

Askere gitmeden önce düğme dikmeyi de öğrenseniz iyi olur, işinize yarar. Orda arkadaşlarınıza rica etmektense kendi işinizi kendiniz görürsünüz.

Tüm arkadaşlara hayırlı teskereler dileriz.

ASKERE GİDERKEN YANINIZDA BULUNMASI GEREKEN EŞYALAR

 

 

Askere Gelirken

Öncelikle size tavsiyem mümkün oldukça az eşya ile askere gidin. Sivil kıyafetiniz sadece üzerinizdeki elbiseniz olsun, başka bir giysi getirmeyin, bu giysiler sadece size yük olur. Tabi birde hatırlatmakta yarar var, iç çamaşırlarınızın rengi haki renk, yani asker yeşili, çoraplarınızda siyah olsun. aksi halde yenisini almak zorunda kalırsınız.

ASKER ÇANTAMIZI HAZIRLAYALIM
Size bir çok askerin deneyiminden yararlanarak bir çanta hazırlayalım ki hem gerekli tüm ihtiyaçlarınız olsun hem de rahat taşına bilsin. Tahmin edileceği üzere, yolu uzun arkadaşlar için çanta taşımak tam bir işkenceye dönüşüyor. Bu kadar lafın ardından gelelim çantamızı hazırlamaya. Askere gelirken aslında pek öyle masraf etmeyin. Acemi birlikleriniz de ki kantinlerde aklınıza gelebilecek her şey var ve dışarıya göre oldukça ucuz.

1-     Öncelikli olarak eşyalarımızı koyacağımız çanta ne küçük nede büyük olmalı. Orta boy bir çanta seçilmeli. Çanta kilitlene biliyorsa iyi olur. Daha çok işinize yarar.
2-     Çantamızı seçtik. Şimdi sıra geldi içine neler koymalıyız. Tabi ki öncelikle tam 460 gün her sabah kullanacağınız tıraş takımınız. Benim tavsiyem acemi birliğine giderken eğer çaldırmayacağınızı düşünüyorsanız rahat tıraş olabileceğiniz oynar başlıklı 2 veya 3 jiletli bir tıraş bıçağı ve pratik olarak kolayca kulana bileceğiniz tıraş köpüğü. Tabi traş sonunda kullanmak için kolonya ve kremi de unutmayın. Sakın yanınızda elektrikli tıraş makinesi getirmeyin. Getiren arkadaşlarım vardı ve o makineleri Çantalarından dışarıya bile çıkaramadılar.
3-     Diş fırçası ve macunu genelde acemi birliklerinde veriliyor ama siz yinede yanınızda yedek bir tane getirin. Tabi vücut temizliğiniz için gerekli şampuan, sabun, banyo lifini ve banyo havlusu. Acemi birliklerinde her hafta vücut temizliği ile ilgili kontrol var ( benden söylemesi )
4-     2 şer çift iç çamaşırı ve çorap genelde standart yetiyor. Acemi birliklerinde iç çamaşırı ve kışlık fanila veriliyor. Benim tavsiyem yanınıza içinize giye bileceğiniz haki renk, bir uzun kollu fanila daha almanızdır. Biri kirlenince öbürünü giyersiniz. Bunların yanında yatarken giymek için eşofman götürün.
5-     Kış aylarında eliniz, yüzünüz eğitim yaparken çatlayacağı için koruyucu krem almanız iyi olur. Botlarınızın el değiştirmesini önlemek için ( kim ne derse desin düpedüz hırsızlık) mutlaka en ufaklarından bir asma kilit alın. Botların tabanları genelde iyi olmadığından birde ayakkabı keçesi alın( özellikle kışın çok işe yarıyor )
6-     Ayakkabı boyası, dikiş kutusu, tırnak makası, elbise torbası, elbise askısı, banyo torbası gibi bir çok malzemeyi Acemi birlilerindeki kantinlerden temin ede bilirsiniz.

ÖNEMLİ
Yanınıza almanız gereken en önemlisi bir telefon kartı. Çünkü genellikle ilk günlerde telefon kartı bulmak ve ailenize haber vermek zor oluyor. Cep telefonu, radyo, kolye ve yüzük, ne sebeple olursa olsun hap ve ilaçlar yasak. Saçlarınızı Askere gitmeden bir gün önce dışarıda kestirin. Yoksa çok pişman olabilirsiniz :)  

Askere Giderken Alınması Gerekenler

asker malzemeleri

Evet, bugün asker olacak kardeşlerime bu sayfayı özel hazırlamak istedim. Biliyoruz ki 20 yaşına gelen her genç delikanlı erkek, vatan borcunu yerine getirmek için askere gidiyor. Tabi, askere gitmek bazı gençler için korkulur günler gibi görünmekte. İlk önce aklımızdan bu düşünceleri yok edelim ve gelin şimdi yeni asker olacak birinin yanında ne gibi malzemeler götüreceğine göz atalım. Birde önemli bir hatırlatma yapmak istiyorum. Sakın askere gidip, gelen abilerinizin sözüne aldanarak yanınızda bir şeyler götürmemezlik yapmayın. Mesela askerliğini yapan herkes yeni gideceklere söyler ki “Yanında malzeme götürmene gerek yok. Askerde hepsini sana veriyorlar” kardeşler sakın inanmayın. Askeriye acemi birliğinde sizin ihtiyacınız olan bir kaç eşyayı veriyor. Daha sonra zaten malzeme yüzü görmüyorsunuz, zaten verilen malzemelerde en fazla 1 hafta gidiyor. Peki, o akıl verenlere sordunuz mu (Ben 2. haftamda ne yapacağım) diye! İşte en düşündüren noktalardan birisi bu! Yani sizler gelin benim sözüme inanç sağlayın ve birazdan aşağıda maddeler şeklinde yazacağım malzemeleri yanınıza alın. Yazılı söylemiş olduğum malzemeler taşınması zor olan cinslerinden değildir.

Yeni Askere Gidenin Yanına Alması Gereken Malzemeler:

 • 1 Adet Para Cüzdanı: Eş, dost ve akrabadan toplamış olduğun paralarını özel dikilmiş askeri cüzdana saklaman için.
 • 3 Adet Asma Kilit: Hem valizin ve sana askeriyede verilecek olan dolabın kapısını kilitlemen için.
 • 2 Adet Pijama Takımı: Askeriye içerisinde en çok ihtiyaç duyacağın şey pijama takımıdır. Askeriye sana pijama takımı veriyor ama giyilecek tarzdan değil. O yüzden yanına normal takımlarını al.
 • 5 Adet Siyah Çorap: Gideceğin dönem soğuk ise kalın sıcak ise ince çoraplar al yanına. Orada sana çorapta veriyorlar ama 3 çift bu yüzden ihtiyaç duyacaksın. Bot içinde çorap çok çabuk yırtılıyor.
 • 2 Adet Ortopedik Tabanlık: Yeni aldığın botlar tabanını sulandırmasın, daha rahat botunla dolaş diye yanında götürmende yarar var.
 • 5 Adet İç Çamaşırı (Yeşil renk): Askerlikte en çok ihtiyaç duyulan bir diğer malzemeninde çamaşır olduğu gerçektir. Çünkü eğitim sonrası bazı birliklerde duş alma imkanın olmuyor. Bu yüzden sürekli çamaşırını değişmek zorunda kalıyorsun.
 • 1 Adet Özel Tıraş Bıçağı (Mach 3 Turbo tavsiyemdir):  Cildinizin tahriş olmaması için bu markada bulunan jileti kullanın. Uzun sürede dayanıklı, değişir başlıklı olması işine yarayacaktır.
 • 10 Adet Etek Altı Tıraş Bıçağı: Banyo zamanında kişisel noktalarını temizlemen için ihtiyaç duyacaksın.
 • 1 Adet Tıraş Köpüğü: Tıraş olurken köpüğünün olması şart. Sakın sabun ve fırça almayın. Onunla uğraşacak zaman bulamayacaksınız, köpük en mantıklısı.
 • 3 Adet Sabun: Sabah uyandığında yüzünü ve akşamda ayak yıkayacağın için alman iyi olur.
 • 1 Adet Orta Boy Şampuan: Acemilik döneminde büyük boy şampuan almana gerek yok! Ama ben sık banyo yaparım düşüncesindeyseniz alın.
 • 1 Adet Tırnak Makası: Tırnaklarınız uzadıkça kesmenize yardımcı olacak alettir.
 • 1 Adet Talk Pudra: Pişik olacak noktalarınıza kullanacağınız için yanınızda bulundurun.
 • 3 Adet Islak Mendil: Terledikçe kullanacağınız yararlı malzemelerden birisidir. Sonuçta başta dediğim gibi banyo sıkıntın oldukça kokunu kesecek tek üründür.
 • 1 Adet Diş Macunu ve Fırça: Kendine özgü sivilde kullandığın macunun ve fırçan varsa yanına al. Askerde Sanino markasında macun veriyorlar onu kullanmak istemezsın belki.

Yukarıda yazmadığım bir kaç malzeme var! Onlarıda askeriye veriyor, yazmaya gerek duymadım. Zaten şuan yazmış olduklarım kesin işinizi görecek olanlardır. Askerlikte bunları kullandıkça beni aklınıza getirin. Doğan abimiz vardı söyledi bunları iyiki getirmişim diye. :P :D

Birde kardeşlerim sakın ola ki askerde salak yada saf olmayın. Acemi olan biri için susmak, ezilirsin anlamına geliyor. Yemin töreninden kendinizi üst devrelerinize ezdirmeyin. Ama ki eğitimlerde başarılı olmaktan kendinizi alı koymayın. Gözünüz açık, gönlünüz rahat olsun. Haydi bakalım şimdiden Allah hepinize hayırlı teskereler nasip etsin. Sakın kendinizi sıkıntıya sokmayın, sayılı gündür çok çabuk gelir geçer.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver