Askaridiyoz Belirtileri, Askaridiyoz Hastalığı, Askaridiyoz Hastalığı Ne Demek

Askaridiyoz hastalığı nedir, Askaridiyoz hastalığında belirtiler, Askaridiyoz ne demek, Askaridiyoz neden olur

Askaridiyoz nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Askaridiyoz hastalığı, askaris isimli bir asalağın incebağırsak organında kendine yer edinmesi ile ve bu organda üremeye başlaması ile husule gelen ipsi bir solucan hastalığı olmasının yanı sıra bir de bulaşıcı hastalıklar arasında yer almaktadır. Askaridiyoz hastalığına sebep olan bu asalağın dişisi günde 200bin yumurta yumurtlamakta ve dışkı ile dışarıya atılan bu yumurtalar yaklaşık 30 gün boyunca hayatta kalıp gelişmekte ve bir başkasına bulaşabilmektedir.

Askaridiyoz hastalarında akciğer ve karaciğer iltihaplanmaları da ortaya çıkmaktadır. Bunun sebebi bağırsak solucanının insan vücudunda 70 gün boyunca yer alması ve vücut içinde göç etmesidir. Akciğere giden solucan bağırsağının dolaştığı yerler kanamakta ve bu sorun kişiye ateşlenme, kırıklık, ağrı olarak dönmektedir.

Askaridiyoz hastalığında belirtiler ise iştahsızlık, zaman zaman husule gelen karın ağrıları, şiddetli ishal, burnun sürekli kaşınması, dişlerin gıcırdaması, ağız içi salgısının artması, dilin yan tarafında kabarıklık ve kırmızı noktacıklar oluşmasıdır. bu belirtileri kendinizde hissettiğiniz zaman uzman bir hekime başvurmalısınız. Aksi durumda ciddi hastalıklar kapınızı çalabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver