Aşırı Uykunun Zararları, Çok Uyumak Zararlı Mı, Çok Uyumanın Zararları

fazla uykunun sağlığa zararları, fazla uyumak zararlı mı, fazla uyumanın zararı, fazla uyumanın zararları nelerdir

Fazla uyumanın zararları

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Uyku sağlık için son derece yararlıdır, lakin gereğinden az ya da çok uyunduğu uyku sağlığa faydalıdır demek çok yanlış olur. Hayatta her şeyin bir kararı olduğu gibi uykunun da kendine özgü bir saati vardır. Bilim insanları uyku ile ilgili yapmış oldukları araştırmalar sonucunda yetişkin bir insan için 7 saat uykunun yeterli olduğunun kanısına vardılar. Bu sebeple tüm uzmanlar uykunun 7 saatten ne az ne de çok olmamasına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizmekteler.

 

Kadada’da bir üniversitede de görev yapan Prof. Jean-Philippe Chaput, yapılan bilimsel bir araştırma sonucuna dayanarak fazla uykunun insan sağlığı üzerindeki zararlarından bahsetti. Fazla uyku başta obezite olmak üzere psikolojik sorunlarında görülmesine yol açıyor. Çünkü aşırı uyuyanların hormon dengeleri değişmekte, hormonlardaki bu değişiklikte iştahı tetiklemektedir.

Jean-Philippe Chaput, 7 saatten ne az ne çok uyunmaması gerektiğinin altını çizerek aşırı uyumak kadar az uyumanın da zararları olduğunu belirtti. Zaman zaman insanların uyku problemleri çekmesi ya yorgunluktan ya da anlık streslerdendir, ancak sürekli uyku bozukluğu yaşıyorsanız hem sağlığınız hem de günlük aktivitileriniz tamamen alt üst olmuş demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver