Aşırı Tuz Tüketimi, Aşırı Tuz Tüketiminin Zararları, Aşırı Tuzun Zararları

tansiyon nasıl yükselir, tansiyon neden yükselir, tansiyon yükselmesinin nedenleri, tansiyon yükselten besinler

Tuz tansiyonu yükseltir mi?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Tansiyon, toplumdaki birçok kişinin yaşadığı en mühim sağlık sorunlarında biri olmakta ve birçok kişiye ya ölüme sürüklemek de yada felç bırakmaktadır. Tansiyon yükseliği aynı zamanda kalp krizi gibi hastalıklarında oluşmasını tetikleyen bir sorundur. Uzmanlar tuz tüketiminin yarıya indirilmesi konusunda uyarıda bulunuyorlar.

 

Yılda milyonlarca kişi aşırı tuz kullanımından yaşam kalitesini düşürmektedir. Bazılarında başka sağlık sorunları ortaya çıkarken, bazıları da felç olarak yatağa mahkum kalabiliyorlar. En ciddi sorun ise, ölüme doğru yavaş yavaş ilerlemektir. Çünkü tuz kan basıncını arttırmaktadır. Böbreğin gereğinden fazla tuza maruz kalması, vücuttan tuz atma işlevini azaltmaktadır. Bu durumda tansiyon yükselten hormonların büzüşmesine neden olur. Aşırı tuzun zararları işte bu noktada kendini göstermektedir.

Tuz tansiyona yükseltir ve zamanla daha birçok problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Aşırı tuz tüketimi olan kişilerde kalp krizi ve yetersizliği, beyin felci veya kanaması, tam ya da kısmi körlük, diyaliz gereksinimi en sık rastlanan sağlık sorunlarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver