Aşırı Şişmanlık Nedenleri, Aşırı Şişmanlık Obezite Neden Olur, Çocuklarda Obezite Nedenleri

çocuklarda obezite nedenleri nelerdir, obezite neden olur, obezite nedeni, obezite nedeni nedir

Obezite nedenleri nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Obezite, vücutta yağ miktarının normalden çok fazla artış görmesidir. Sağlığı bozacak şekilde artan vücut yağları estetik görünümü de olumsuz etkiler. Obezite hastalarında enerji alımı, enerji tüketiminden çok daha fazladır. Aşırı şişmanlık olan obezite yaşam şartlarının olumsuz etkilediği gibi önemli sağlık problemlerinin çıkmasına da zemin hazırlar.

 

Obezite Nedenleri

 

Fiziksel aktiviteler, beslenme alışkanlıkları, cinsiyet, yaş, genetik faktörler, doğum, evlilik, eğitim düzeyi, sigarayı bırakma, alkol kullanımı, psikolojik sorunlar ve hormon bozuklukları obeziteye neden olan risk faktörleridir.

Obezite birçok hastalığın meydana gelmesini tetiklemektedir. Kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve şeker en çok sebep olduğu hastalık türleridir. Bunlarla birlikte solunum problemleri, eklem rahatsızlıkları, kolesterol seviyesinde yükselme, safra kesesi ve bazı kanser türleri obezite ile ortaya çıkar.

Obeziteden korunmak için küçük yaşlardan itibaren doğru ve düzenli beslenmek gerekir. Obezite hastalığına yakalanan kişilerin zayıflaması çok güçtür. Bu nedenle bu hastalığa yakalanmamak için beslenme alışkanlıkları düzene sokulmalı, egzersiz ve spor yapılmalı, zinde ve formda kalınmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver