Aşırı Sıcağa Mağruz Kalmamak İçin Öneriler, Yaz Aylarının Sıcaklarından Korunmanın Yolları, Yaz Mevsimini Sıcaklarından Korunmak İçin

yazın giyiminiz ile serinleyin, , ,

Yaz mevsiminde sizlere serinletici öneriler

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Yaz mevsiminin en sıcak günlerini yaşıyoruz. Her nekadar güneşe mağruz kalmasak da yinede sıcakların verdiği terden vede sıkıntıdan arınamıyoruz. Yaz aylarında bir nebzede olsun sizlere iyi gelecek, kavurucu sıcağın verdiği harareti alacak önerilerde bulunuyoruz sizlere, bu yazımızda. Sıcaklardan biraz olsada korunmak için aşağıda verdiğimiz önerileri mutlaka bir inceleyin…

 

 

BEYAZ ELBİSE

‘Keten Beyaz Elbise’! Küçük siyah bir elbise UV ışınlarını emer fakat beyaz kumaş; ışığı ve sıcağı yansıtır. Keten, iri gözenekli bir kumaş olduğu için cildin nefes almasını sağlar ve böylece sizi ferah tutar.

SAÇINIZI TOPLAYIN

At kuyruğunun açık bırakılan saçlardan daha rahat bir his verdiğini herkes bilir. Peki nedeni? Ensenizi serin tutmak tüm vücut ısınızı dengeliyor. Bu yüzden çok sıcak havalarda siz de saçlarınızı ensenizi açıkta bırakacak şekilde toplayın. Pürüzsüz bir model elde etmenin yolu ise saçınız ıslakken geriye doğru sıkıca taramak ve bolca saç spreyi sıkmaktan geçiyor

PARFÜMLER BUZDOLABINA

Parfümünüzü buzdolabında saklamak; sizi serinletmesinin yanı sıra daha uzun süre dayanmasını da sağlar. Kışa göre daha hafif kokular seçerseniz, gün içinde bol miktarda sıkabilirsiniz.

NANE TÜKETİN

Nanenin içindeki mentol cildin soğuğu algılamasını kolaylaştırır. Bu yüzden bu bitki cilde sürüldüğü anda ferahlık hissi verir. Buzlu ve limonlu bir sodaya nane yaprakları ekleyerek de aynı serinliği hissedebilirsiniz

CİLDİNİZİ FERAHLATIN

Çok sıcak ve nemli bir günde fondöten sürmek, dar bir pantolon giymek kadar can sıkıcı olabilir. Çeşitli markaların parlamayı azaltan pudraları ise yüzde 50′den fazla su içeriyor. Böylece cildinize uyguladığınızda ferahlatıcı bir his yaratıyor.

TERLEYİN

Sıcak hava egzersiz yapmamak için iyi bir bahane olabilir. Ama hava geçiren ve terletmeyen bir atlet, sizi spor yapmanız için motive edecektir.

ACI BİBER YİYİN

Acı bibere bu özelliğini veren ‘capsaicin’ maddesi vücut ısısını artırarak önce terlemenize, sonra da serinlemenize neden olur. Meksika ve Hint yemekleri yiyerek ya da meyvelerin üzerine acı biber ekleyerek serinlemeyi deneyin.

SAÇ KURUTMA M AKİNESİNİ KALDIRIN

Saçınızı sıcak havada kurutmak hiç de eğlenceli olmadığı için, saçı kendi halinde kurumaya bırakın. Önce nemli saçınıza köpük uygulayın ve tarayın. Sonra saçınızı iki-üç tutama ayırıp kendi etrafında burarak minik topuzlar yapın ve başınıza tutturun. Kurumasını bekleyin. Sonuç: Tam yaza uygun gevşek dalgalar.

BOL SU İÇİN

Yazın sıcak suyla duş almak sizi serinletebilir fakat cildinizin kızarmasına ve kurumasına da neden olur. Duşa girmeden önce bir bardak su için. Sıcak havada soğuk su içmek vücut ısınızı dengeler, dolaşımı hızlandırarak metabolizmanın çalışmasını destekler ve sizi içten dışa ferahlatır.

SPREY

Ferahlamak için duş alma olanağınız yoksa yüzünüze biraz su çarpmak da işe yarayabilir. Fakat suyun içindeki mineraller cildinizi kurutabilir. Bu nedenle cildinizi canlandırırken nem de veren bir ürün tercih edin.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver