Aşırı Kilo Alma, Aşırı Kilonun Zararları, Aşırı Kilonun Zararları Nelerdir

fazla kilo zararları, fazla kiloların zararları, kilo kısır yapar mı, kilo kısır yapıyor mu

Fazla kilolar kısır yapıyor

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Aşırı kilolar birçok sağlık problemine davetiye çıkardıkları gibi, birde çiftlerin bebek hasreti çekmelerine neden olmaktadır. Ülkemizde kilo problemi ile savaşan birçok kişi bulunduğu gibi, bebek özlemi çeken ailelerde bir o kadar fazladır. Uzmanların araştırmaları sonucunda fazla kiloların kısırlık oluşumunu tetiklediği ortaya çıktı.

 

Hem kadınların hemde erkeklerin doğurganlık problemi olan kısırlığın sebepleri arasında obezitede bulunuyor. Bebek sahibi olmak isteyen ama olmayan kadınların birçoğunda aşırı kilolardan dolayı adet düzensizliğinin ve yumurtlama probleminin görülmesi, kısırlığın ortaya çıkmasında en büyük etkenlerdir. Çiftlerin doğal yollarla bebeklerine kavuşmaları için öncelikle kilo probleminin aşılması gerekiyor.

Obezite ülkemizde 21 erkeğin ve 42 kadının sorunudur. Bu soruna zamanında müdahale edilip, tedavisi gerçekleştirilmezse evli çiftlerin doğal yollarla bebek sahibi olma şansı sıfıra iniyor. Çünkü obezite fazla yağ kütlelerinin vücut da birikmesi sonucu ortaya çıkan bir sorun olduğu için, fazla yağlar ostrojen hormonuna etki ederek, ostrojenin yumurtlamayı önlemesine neden oluyor. Vücut kitle indeksinin 21-29 olduğu durumlarda normal yollarla gebe kalma ihtimali yüksektir. Kütle indeksinin daha da fazlalaşması bu sorunun doğmasına neden olur. Yapılan araştırmalar sonucunda obezite sorunu yaşayanların %5 oranında kilo vermesi gebelik şansını arttırıyor.Aynı durumun erkekler içinde geçerli olması nedeniyle, erkeklerin de kilo vermesi sperm sayılarında yükselme sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver