Aşı Nedir Hakkında Bilgi

Aşı Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Aşı Nedir, Aşı Ne Anlama Gelir, Aşı Ne Demektir, Aşı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Aşı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Aşı Anlamı

Bazı hastalıklara karşı geliştirilmiş bir tedavi yöntemi. Aşılar, kişilerin ileride hastalığa yakalanabileceği düşüncesiyle önceden yapılır. Yaklaşık iki yüz yıl önce bulunan bu basit korunma yöntemi gerçekte hastalıklara karşı belki de en etkili ve ekonomik yöntemdir. Aşılarda ölü ya da zayıflatılmış durumdaki antijenler bulunur. Kas, damar ya da ağız yoluyla bedene verilir.

Bağışıklık sistemi zaman zaman hastalık yapıcı bakteri ve parazitlerle karşılaşır. Eğer bağışıklık sistemi bu antijenlerle daha önce karşılaştıysa, o antijene özgü antikoru salgılayacak lenfositler kanda zaten bulunuyor demektir. Bu durumda, olaya kısa bir sürede müdahale edilir ve antijenin bedende yayılmasına izin verilmez. Ancak yeni bir antijen söz konusuysa, bağışıklık sisteminin gerekli savunmayı yapabilmek için zamana gereksinimi olacaktır. Eğer antijen hızla çoğalıyor ve beden için ciddî bir tehlike taşıyorsa, bedenin kendi kendine bu antijeni yenmesi için gerekli sürenin geçmesi beklenemez. Bu durumda, aşı yoluyla bedenin düşmanını tanıma ve yok etme süreci hızlandırılır. Böylece bağışıklık sistemi çok daha kısa bir sürede kendi savunmasını oluşturur ve antijeni yok eder.

Mikroplar veya virüslerce oluşturulan hastalıklara karşı vücut, bağışıklık sistemi ile yanıt verir. Bağışıklık sisteminin hastalık etkeni vücuda girmeden, yani hastalık gelişmeden, etkeni tanıması ve onu yenecek yanıtı geliştirmesi (Örneğin vücudun gerekli antikoru üretmesi), aşılamanın temel ilkesidir. Bu amaçla hastalık yapma yetisi azaltılmış hastalık etkeni, tüberküloz (BCG) aşısında olduğu gibi, kullanılabilir.

Tüm hastalık etkenleri için hastalık yetisi azaltılmış mikro organizma bulunamayacağı için, etkenin dış kılıfı gibi parçaları ya da salgıladığı maddeler, difteri (DBT) aşısı gibi, kullanılabilir. Aşı, özellikle küçük çocuklara her ne kadar korkutucu ve ürkütücü görünse de aşı sağlık içindir, aşırı veya farkedilemeyecek kadar etkisiz virüsler, salgınlar vb. için hem çok önemlidir hem de faydalı bir önlemdir.

Konu ile ilgili aramalar: Aşı Nedir Aşı ödev ara Aşı kelime anlamı Aşı sözlükte ara Aşı ansiklopedi bilgi bankası ara Aşı ne demek Aşı neye denir

Aşı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver