Asalak Nedir Hakkında Bilgi

Asalak Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Asalak Nedir, Asalak Ne Anlama Gelir, Asalak Ne Demektir, Asalak Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Asalak ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Asalak Anlamı

Bir canlının içinde ya da üzerinde, sürekli ya da geçici olarak, onun zararına yaşayan başka canlı, parazit. Bu canlılar kendilerine gerekli olan besin maddelerini (kan ya da besisuyu) kendileri yapamaz, üzerinde yaşadıkları canlıdan alırlar. Hem bitki, hem de hayvanlar arasında asalak türler vardır. Bitkisel asalaklar arasında en önemlileri, hastalık yapan bakteriler ve mantarlardır. Yüksek yapılı bitkilerin içinde de asalak olanlar bulunur. Bunlar ya klorofil taşımayan, bu nedenle de özümleme yapamayan ya da kök sistemi gerilemiş bitkilerdir. Asalaklık, hayvanlar arasında biraz daha yaygın görünmektedir. Oldukça çok hayvan türü, hiç olmazsa gelişmesinin bir devresinde asalak yaşar. Hayvansal asalaklar insan ve hayvanlarda hastalık yapan birhücreliler (uyku hastalığı mikrobu, dizanteri amibi gibi) ile insan ve hayvanlarda asalak olarak yaşayan çok hücrelilerdir (bit, uyuzböceği, şeritler gibi). Bu sonuncularda vücut yapısının da değişikliğe uğrayarak sadeleştiği görülür.

Bir parazit üzerinde yaşadığı canlının besinine ortak olarak yaşamını sürdürür. Besine ortak olması ise üzerinde yaşadığı canlının zayıf düşmesine ve hastalanmasına neden olur. Günümüzde bilinen birçok hastalık parazitler neticesinde meydana gelir. Parazitlerin en bilinenlerinden birisi ise kedi, köpek ve sığırlarda yaşayan şerittir. Şerit başlangıçta kistle kaplı bir yumurta halinde iken konak canlının sindirim sistemine geldiği zaman sahip olduğu kisti kırarak erginleşmeye başlar ve hayvanın bağırsağına yerleşir. Benzeri durumlar genellikle ya konağın zarar görmesi ya da bağışıklık sisteminin uyum göstermesi ile sonuçlanır. Bazı kurt türleri nadirende olsa beyin ve karaciğer gibi organlara zarar verebilmektedir. Gezici bir parazit olan askaris yoğun vakalarda çok yaygın olmasada kazara akciğere girerek çıkamayabilir veya karaciğerde apseye neden olabilir. Ölümcül durumlar genelde hatalı konaklarda görülmektedir, örneğin beyaz kuyruklu geyiğin beyninde yaşayabilen Parelaphostrongylus isimli parazit mus’larda sık sık fatal nörolojik vakalarla sonuçlanmaktadır.

Tıp ve Alternatif Tıp’ta Çin aktarları parazitik solucanları afrodizyak, görmeyi artırmak vb faydaları için kullanmışlardır. Sosyo ekonomik düzeyi düşük kişilerde gelişmiş ülkelere göre özellikle kanser, enflamatuar bağırsak hastalıkları, kireçlenme gibi rahatsızlıkların daha az görülmesi Amerikalı bazı profesorlerin dikkatini çekmiş risk altındaki kişilere solucan yumurtaları verilmesi ile deneylere başlanmıştır. Bu araştırmalar tartışma aşamasında ve kansere yakalanmamış hastalar için geçerlidir. Östrojen salınımı azaltan kist hidatikin meme kanseri riskini düşürerek, erken alındığında bulunduğu bölgedeki kanser oluşumları’da tartışılmıştır. Bazı formuna önem veren balet, aktrist gibi sanatçılar tenya yumurtası yutarak obeziteye karşı sağlıklı olduğunu düşündükleri yöntemleri uygulamıştır. Bazı balık türleri sedefli, funguslu cilt hastalıklarında ve sülük çeşitleri kirli kanın temizlenmesinde, adi sinek kurtçuklarıda gangrenli ve toksik dokuları temizlemesinde kullanılmıştır, Bazı kuş türleri tüylerinin arasına yerleştirdikleri canlı karıncalar yardımıyla temizlenir. Adi sineğin larvasında bulunan toksinden bilimadamları güçlü yeni bir antibiyotik üzerine çalışmalarını sürdürmektedir bu yine hayvanseverlerinde tepkisine yol açmıştır. Bazı kuş türleri timsahın diş aralarındaki artıklarla beslenirken timsah ağzını açık bırakmaktadır. Bazı ufak balık türleri köpekbalıklarının üzerine yapışarak atık derilerdeki bakteri oluşumunu engellemektedir, köpekbalığı ve timsah gibi vahşi türlerin kendilerininde bu yaratıklara nezaketli davranmaları doğal seleksiyonda dayanışma olabileceği gibi zayıf bir bünye yada aç yeni bir parazit için yukarıda sayılan dostluklar her koşulda geçerli olmayabilir.

Konu ile ilgili aramalar: Asalak Nedir Asalak ödev ara Asalak kelime anlamı Asalak sözlükte ara Asalak ansiklopedi bilgi bankası ara Asalak ne demek Asalak neye denir

Asalak ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver