Asal Sayı Nedir Hakkında Bilgi

Asal Sayı Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Asal Sayı Nedir, Asal Sayı Ne Anlama Gelir, Asal Sayı Ne Demektir, Asal Sayı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Asal Sayı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Asal Sayı Anlamı

Başka doğal sayıların çarpımı biçiminde gösterilemeyen doğal sayıdır. Asal sayıları çarpanlara ayırmak mümkün değildir. Örnek olarak; 1, 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19 verilebilir.

Öklid (Euklides)’ten beri asal sayıların sonsuz olduğu kabul edilir. Asal sayılar hakkındaki pek çok soru günümüzde hâlâ cevaplanamamaktadır. Asırlardır asal sayılar üzerinde bir çok teorem ortaya atılmış, asal sayıların bulunması için çeşitli formüller üretilmeye çalışılmıştır. Fakat bunların hepsinin yanlış olduğu kanıtlanmıştır. Günümüzde asal sayıları veren bir matematik formülü bulunmamaktadır. Sayılar Teorisi’nin en önemli uğraşısı asal sayılar hakkındaki bu tür sorulardır. Asal sayılar ayrıca Kriptografi alanının da yapı taşlarıdır.

Matematikçiler 1′i asal sayı olarak kabul ediyorlardı ve 1′in asal olarak kabul edilmesine dayanarak yapılan birçok çalışma geçerliliğini hâlâ sürdürmektedir, örneğin Stern ve Zeisel’in çalışmaları. Henri Lebesgue, çalışmalarında 1′i asal olarak ele alan son profesyonel matematikçi olarak bilinir. 1 asal olarak ele alındığında bazı teoremlerde değişikliğe gidilmesi gerekir. Örneğin tüm pozitif tam sayıların “yalnız bir şekilde” asal sayıların çarpımları şeklinde yazılabileceğini söyleyen Aritmetiğin temel teoremi, geçmişteki asal sayı tanımına göre geçerli değildir.

Konu ile ilgili aramalar: Asal Sayı Nedir Asal Sayı ödev ara Asal Sayı kelime anlamı Asal Sayı sözlükte ara Asal Sayı ansiklopedi bilgi bankası ara Asal Sayı ne demek Asal Sayı neye denir

Asal Sayı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver