Asal Çarpan Nedir Hakkında Bilgi

Asal Çarpan Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Asal Çarpan Nedir, Asal Çarpan Ne Anlama Gelir, Asal Çarpan Ne Demektir, Asal Çarpan Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Asal Çarpan ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Asal Çarpan Anlamı

Bölünmeyen çarpan ya da 1 ve kendinden başka tam böleni olmayan çarpan. Asal bölen de denir. Asal çarpan, sayılarda asal sayı, matematiksel ifadelerdeyse, tam böleni olmayan ifadedir. Örneğin, asal olmayan 12 sayısının bölenleri 1, 2, 3, 4, 6 ve 12′dir. Bunlardan 1 ve kendisi dışındaki 2, 3, 4, 6 içinde asal olanlar 2 ve 3′tür; yani 2 ve 3 sayıları 12′nin asal çarpanlarıdır ve bu 12 = 22. 3 biçiminde gösterilir. Matematiksel ifadelerde de çarpanlara ayırma, özünde asal çarpanların çarpım hâlinde yazılmasıdır. Örneğin x3 – y3 ifadesinin asal çarpanları (x-y) ve (x2 + xy + y2 )’dir.

Asal çarpan; bir sayının asal sayı olan çarpanlarına denir. Örnek olarak 72 sayısının asal çarpanları 2 ve 3′ken (23*32), 4, 6, 8, 9, 12, 18, 24, 36, 72 asal çarpan değildir.

Konu ile ilgili aramalar: Asal Çarpan Nedir Asal Çarpan ödev ara Asal Çarpan kelime anlamı Asal Çarpan sözlükte ara Asal Çarpan ansiklopedi bilgi bankası ara Asal Çarpan ne demek Asal Çarpan neye denir

Asal Çarpan ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver