Artukoğulları Nedir Nerede Ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri Hakkında Bilgi

Artukoğulları Nedir Nerede Ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Artukoğulları Nedir, Artukoğulları Ne Anlama Gelir, Artukoğulları Ne Demektir, Artukoğulları Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Artukoğulları ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Artukoğulları Anlamı

(Diyarbakır), Hısni Keyfa (Hasankeyf), Mardin ve Harput dolaylarında hüküm sürmüş olan bir Türkmen sülâlesi. Sülâlenin kurucusu Artuk Bey’dir. Suriye Selçuklu hükümdarı Tutuş, Artuk Bey’e, Kudüs’ün alınmasındaki hizmetlerinden ötürü Kudüs valiliğini verdi. Artuk Bey’in soyundan gelenler, Âmid-Hısni Keyfa Artukoğulları, Mardin Artukoğulları ve Harput Artukoğulları adları verilen üç ayrı beylik kurdular. Kudüs, Fatımîlerce işgal edilince Artuk Bey’in oğlu Muinüddevle Sokman’a Hısni Keyfa verildi. Sokman burada Âmid-Hısni Keyfa Artukoğulları Beyliği’ni kurdu (1101-1231). Bu beylik Moğol istilâsıyla çöktü. Artuk Bey’in diğer oğlu İlgazi’nin kurduğu Mardin Artukoğulları Beyliği (1108-1409) bir ara Halep’i de denetim altına aldı. Bu beyliği Karakoyunlular ortadan kaldırdı. Artukoğullarından Belek, Süleyman, Davut, Karaaslan ve Nurettin Muhammet, Harput’ta kurulan Harput Artukoğulları (1185-1233) Beyliği’nde hüküm sürdüler. Bu beyliği Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaettin Keykubat ortadan kaldırdı. Göçebe Oğuz boyları üzerinde etkin olan Artukoğulları, özellikle Haçlılara başarıyla karşı koydular. Bulundukları bölgelerde önemli bayındırlık eserleri yaptırdılar.

Konu ile ilgili aramalar: Artukoğulları Nedir Artukoğulları ödev ara Artukoğulları kelime anlamı Artukoğulları sözlükte ara Artukoğulları ansiklopedi bilgi bankası ara Artukoğulları ne demek Artukoğulları neye denir

Artukoğulları ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver