Arsenik Zehirlenmesi, Arsenik Zehirlenmesi Belirtisi Nelerdir, Arsenik Zehirlenmesi Nasıl Anlaşılır

arsenik zehirlenmesi nasıl belirti gösterir, arsenik zehirlenmesi ve belirtileri, arsenik zehirlenmesinin belirtileri,

Arsenik zehirlenmesi belirtileri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Arsenik zehirlenmesi, içinde arsenik bileşenleri bulunan fare zehiri, tarım ya da böcek ilaçlarının solunum yolu ile insan vücuduna girmesi sonucu husule gelen ve aşırı dozda ölüm riski yaratan bir sorundur. Arsenik zehirlenmesine genellikle III oksit (arsenik anhidrit), bakır asetoarsenik gibi arsenik bileşikleri sebep olmakta ve renksiz, tatsız olması ile de ekseri cinayet amaçlı kullanılan zehirlerden biri olmaktadır. Sizlere bu makalemizde arsenik zehirlenmesinin belirtileri nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.


Bazı kişiler meslek gereği arsenik bileşenleri ile yakın temasta bulunmaktadır. Ancak ufak bir ihmalkarlıkları hayatlarını tehlikeye atabileceği için arsenik bileşenlerine karşı çok dikkat edilmesi gerekir. Bilhassa çocuklar arsenik bileşenlerinden uzak tutulmalıdır.

Arsenik ilaçlı meyve ve sebzelerde bulunduğu için, ilaçlı meyve ve sebzeler yıkanmadan yenirse bir müddet sonra vücudunuzda ciddi derecede arsenik birikmiş olacak ve zehirlenme geçireceksiniz. Bu sebeple meyve ve sebzeler yıkanmadan tüketilmemelidir. Arsenik zehirlenmesi ya tek seferde ya da azar azar vücutta birikerek meydana gelir. Yüksek doz arsenik zehirlenmesine akut zehirlenme, küçük dozlarda art arda alınan arsenik sonucu husule gelen zehirlenmeye de kronik zehirlenme denmektedir.

Arsenik zehirlenmesinin belirtileri

 

Arsenik zehirlenmesi akut ve kronik olarak ikiye ayrıldığı için her iki zehirlenme türünün de farklı belirtileri bulunmaktadır. Akut zehirlenme geçiren bir kişide mide bulantısı, kusma, ağız ve boğazda yanma, şiddetli karın ağrısı; kronik zehirlenme geçiren bir kişide ise yavaş yavaş güçten düşme, deride renk değişimi ve pullanma, kansızlık, ayrıca felç ve bilinç bulanıklığı meydana gelir. Akut arsenik zehirlenmesi oldukça tehlikelidir. Akut arsenik zehirlenmesi geçiren kişiler birkaç dakika içinde hayatlarını kaybedebilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver