Arpacık Belirtileri Neler, Arpacık Belirtileri Nelerdir, Arpacık Hastalığı

arpacık hastalığı belirtileri, arpacık hastalığı belirtileri nelerdir, arpacık hastalığı nasıl geçer, arpacık hastalığı nasıl tedavi edilir

Arpacık belirtileri ve tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Göz kapağı kenarında yada altında sıkça rastlanan, nadir cerrahi işlem gerektiren daha çok antibiyotik ilaçlarla tedavi edilen bir göz hastalığı olan arpacık hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşıyorum.

 

Göz enfeksiyonları sonucu ortaya çıkan arpacık, göz kapağının iç kısmında ve kenarındaki meibomian adı verilen bezlerin tıkanması sonucu iltihaplanabilir. Buna iç arpacık denir.

Arpacık basit bir hastalık olsa da, var olduğu sürece kişiye rahatsızlık verir. Cildi kuru olan ve egzamaya meyilli bir cilt yapısına sahip olan kişilerde görülerek, tekrarlayabilir.

Arpacık nedenleri; genel olarak sağlığın bozulması, düzensiz beslenmeden kaynaklanan direnç düşüklüğü, kapalı ve tozlu alanlarda sıkça bulunmaktır. Arpacık belirtileri ise; kaşınma, batma, gözde sulanma ağrı, gözde şişme ve kızarıklıktır.

 

Arpacık Tedavisi

 

Erken fark edilen arpacık tedavisi için antibiyotikli merhem ya da damlalar kullanılabilir. İltihaplanan arpacık tedavisi için ise, iltihabın boşalması sağlanarak sıcak kompres yapılmalıdır. Böylece artan kan akımı göz kapağının yumuşamasını sağlayacak, ağrı azalıp enfeksiyonun iyileşmesi daha kolay olacaktır.

Dış arpacık tedavisinde kıl kökü gözle görüldüğü için, kıl cımbız ile alınır. Sonrasında arpacık kendiliğinden geçer. İç arpacık için aynı durum söz konusu değildir ve iç arpacığın tedavisi daha zordur. İç arpacık tedavisi için cerrahi müdahale gerekebilir. Lokal anestezi ile kitle alınır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver