Aromatik Bileşikler Nedir Hakkında Bilgi

Aromatik Bileşikler Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Aromatik Bileşikler Nedir, Aromatik Bileşikler Ne Anlama Gelir, Aromatik Bileşikler Ne Demektir, Aromatik Bileşikler Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Aromatik Bileşikler ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Aromatik Bileşikler Anlamı

Moleküllerinde bir ya da birden çok düzlemsel halka yapılı (siklik) atomlar bulunan organik bileşikler. Halka düzleminin iki tarafında simit biçimindeki ve (4n + 2, yani 6, 10, 14, …) elektronlu orbitaller, aromatik halkaya özel bir kararlılık verirler. Bu tür halkalar, rezonans hâlindeki ardışık tek ve çift bağlarla gösterilebilirler. Aromatik bileşikler kolay oluşur, daha çok ornatma (yer değiştirme) tepkimesi verir ve kendilerine katılan grupların özelliklerini değiştirirler. Çoğu, en basitleri olan benzenin türevleridir (fenoller, toluen, benzaldehit, benzoik asit, benzil alkol, anilin, salisilik asit). Birden çok halkalı (polisiklik) olanlardan naftalin ve antrasen sayılabilir. Heterosiklik bileşiklerin çoğu aromatiktir.

Konu ile ilgili aramalar: Aromatik Bileşikler Nedir Aromatik Bileşikler ödev ara Aromatik Bileşikler kelime anlamı Aromatik Bileşikler sözlükte ara Aromatik Bileşikler ansiklopedi bilgi bankası ara Aromatik Bileşikler ne demek Aromatik Bileşikler neye denir

Aromatik Bileşikler ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver