Aromaterapi uçucu yağlar nelerdir-Aromaterapik masaj yağları hangileridir kullanımı faydaları Hakkında Bilgi

Aşağıda Aromaterapi uçucu yağlar nelerdir-Aromaterapik masaj yağları hangileridir kullanımı faydaları ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Aromaterapi uçucu yağlar nelerdir-Aromaterapik masaj yağları hangileridir kullanımı faydaları aromaterapide kullanılan bitkisel yağ çeşitleri

Aromaterapi son zamanların yükselen trendi. Bitki yağlarının masaj ve diğer yöntemlerle değişik hastalıklar ve rahatsızlıklar için uygulanması esasına dayanıyor. Aromaterapi her ne kadar hint ve çin bitkisel tıbbının geliştirdiği bir alan olsa da son 50 yılda modern batı tıbbının da katkılarıyla bambaşka bir hal aldı. Bizler de bu yazıda aromaterapi yağları adı verilen aromaterapide kullanılan yağlar hakkında bilgiler vererek, aromaterapi nedir sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Aromaterapinin uygulama yolları ve aromaterapi sırasında dikkat edilecek hususlar. Aromaterapi Yağları Aromaterapide kullanılan yağlar çoğunlukla bitkilerden elde edilirler ve yüksek konsantrasyonda bulunurlar. Bu yüzden kullanımları için seyreltilmeleri gerekmektedir. Örneğin lavanta yağı yüksek konsantrasyonda cildi tahriş edebilir ve yakıcı özelliğe sahiptir.

Bitkisel öz yağlar, hoş kokulu bitkilerden buhar, damıtma yoluyla elde edilen yoğunlaştırılmış yağlardır. Bu öz yağlar günlük yaşamda genellikle kullanılan diğer vücut yağlarının aksine, cilt tarafından çok kolay emilen, çok güçlü etkileri olan ve dikkatle kullanılması gereken yağlardır. Aromaterapide kullanılan yağlar temel yağlar ve uçucu yağlardır. Uçucu yağ özleri, elde edildikleri bitkilerin yapısına göre insan vücudunda iyileştirici etki yaratır.

Bu yağların en iyi şekilde kullanımları için serin ve kuru bir yerde çocukların erişemeyeceği bir noktada saklanması gerekmektedir.

Aromaterapinin Uygulama Yollarından Bazıları

* Masaj yoluyla: Masajın iyileştirici ve dinlendirici özelliği sayesinde insanlar rahatlatılır ve böylece bitkisel öz yağlar sisteme daha çabuk girerek emilim gerçekleşir.
* Kompres yoluyla: Ilık veya sıcak su içine damlatılan yağların bezler yardımı ile vücuda kompres edilmesi sonucu gerçekleşir.
* Teneffüs/Buğu yoluyla: Bu yol yağların nemlendirici cihazların haznesine konulan yağların solunması ile gerçekleşir.
* Banyo yoluyla.
* Mekânın kokulandırılmasıyla.
* Ağız çalkalama suyu veya gargara olarak.

Aromaterapide kullanılan yağlar için tıklayınız

Aromaterapi yağların kalp ritmini arttırabileceği, tansiyonu yükseltip/azaltabileceği, kadınlarda adet kanamasını arttırabileceği, düşüklere sebebiyet verebileceği ve daha pek çok özelliği göz önünde bulundurulduğunda, aromaterapinin sadece bilinçli bir şekilde kullanımı öngörülebilir. Konunun uzmanı tarafından yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

* Özellikle hamilelik sürecinde ve çocuklara karşı çok dikkatli kullanılmalıdır.
* Aromaterapi yağları ağız yoluyla alınmamalıdır.
* Astım ve benzeri rahatsızlıkları olanlar tarafından aromaterapi solunum yoluyla uygulanmamalıdır.
* Bitkisel yağlar çocukların erişiminden uzak, kilit altında muhafaza edilmeli ve kesinlikle ağız yoluyla alınmamalıdırlar.
* Sara/epilepsi rahatsızlığı bulunan kişilerde aromaterapi yağları kullanılmamalıdır.
* Bazı yağlar oldukça tahriş edici olabildiğinden cilde yönelik uygulamalarda dikkatli olunmalıdır.
* Herhangi bir ilaç kullanım süresince aromaterapi yağ kullanılmamalıdır.

Zira aromaterapi yağlar kullanılan ilacın etkilerini yok edici veya arttırıcı etki gösterebilirler.

Aromaterapide özyağlar kullanılır. Bu öz yağlar günlük yaşamda genellikle kullanılan diğer vücut yağlarının aksine, cilt tarafından çok kolay emilen, çok güçlü etkileri olan ve dikkatle kullanılması gereken yağlardır. Aromaterapide kullanılan yağlar temel yağlar ve uçucu yağlardır. Uçucu yağ özleri, elde edildikleri bitkilerin yapısına göre insan vücudunda iyileştirici etki yaratır. Yorucu geçen bir dönemden sonra aromaterapi hem zihinsel hem de bedensel uyaranları tetikleyerek gevşeme ve rahatlatma sağlar. Ancak aromaterapi doğru kişiler tarafından uygulandığında başarılı sonuçlar verir.

Bu yağların en iyi şekilde kullanımları için serin ve kuru bir yerde çocukların erişemeyeceği bir noktada saklanması gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver