Armatür Nedir Hakkında Bilgi

Armatür Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Armatür Nedir, Armatür Ne Anlama Gelir, Armatür Ne Demektir, Armatür Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Armatür ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Armatür Anlamı

Elektrik motorunun veya jeneratörünün akım taşıyan bobinlerini içeren bölümüdür. Küçük motorlarda bu genellikle dönen şaft üzerine monte edilmiş yumuşak demirden bir çekirdek üzerine sarılı çok sayıda tel sargıdan meydana gelir.

Alternatif akımla çalışan motorlarda ise armatür genellikle hareketsizdir. Bir motorun armatür sarımlarından akım geçince, manyetik alanla ilişki kurar ve rotor ile stator arasında bir dönme momenti meydana getirir, jeneratörde armatür, maynetik alanda dönerek sarımlarında bir elektromotor kuvvet meydana gelmesini sağlar.

Konu ile ilgili aramalar: Armatür Nedir Armatür ödev ara Armatür kelime anlamı Armatür sözlükte ara Armatür ansiklopedi bilgi bankası ara Armatür ne demek Armatür neye denir

Armatür ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver