Arkeoloji Nedir Hakkında Bilgi

Arkeoloji Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Arkeoloji Nedir, Arkeoloji Ne Anlama Gelir, Arkeoloji Ne Demektir, Arkeoloji Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Arkeoloji ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Arkeoloji Anlamı

Eski medeniyetlere ait kların incelenmesi ve değerlendirilmesiyle eski çağlar hakkında bilgi edinilmesine çalışılan bilim dalıdır. Dünyanın çeşitli yörelerinde kazılar yaparak arekolojik çalışmalar yapılır.

Arkeoloji 18. yüzyılda eski Romalıların yaşadıkları yerlerde yapılan kazılarla doğmuştur. 19. yüzyılda Schliemann, Arthur Evans, Woolley, Charter gibi araştırmacıların çalışmalarıyla arkeoloji gerçek anlamda bir bilimsler nitelik kazanmıştır.

Arkeolojik kazı dikkatle yapılması gereken bir iştir. Bulunan parçaların, bölümlerinin zarar görmemesi gerekir. Kazılacak yer topografik çalışmalarla tespit edilir. Parçaların hangi döneme ait oldukları da eşyanın üzerindeki çiçek tozu sayesinde öğrenilebilir. Radyokarbon yöntemi arkeolojide en çok kullanılan zaman hesaplama yöntemidir.

Konu ile ilgili aramalar: Arkeoloji Nedir Arkeoloji ödev ara Arkeoloji kelime anlamı Arkeoloji sözlükte ara Arkeoloji ansiklopedi bilgi bankası ara Arkeoloji ne demek Arkeoloji neye denir

Arkeoloji ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver