Aritmetik Dizi Nedir Hakkında Bilgi

Aritmetik Dizi Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Aritmetik Dizi Nedir, Aritmetik Dizi Ne Anlama Gelir, Aritmetik Dizi Ne Demektir, Aritmetik Dizi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Aritmetik Dizi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Aritmetik Dizi Anlamı

Ardışık iki terimi arasındaki fark hep aynı olan dizi. Terimleri a1, a2,… an olan bir dizinin aritmetik dizi olabilmesi için a2-a1 = a3-a2 = … = an-an-1=k olması gerek ve yeterlidir. Burada, ortak fark adı verilen k, sıfırdan farklı herhangi bir gerçel sayıdır. Ortak fark sıfırdan büyükse dizi artan aritmetik dizi, sıfırdan küçükse, azalan aritmetik dizi olur. Örneğin 1, 3, 5,…, (2n-1), (2n+1) tek sayılar dizisi, ortak farkı k=2 olduğundan artan bir aritmetik dizidir. Ortak farkı k=-3 olan 21, 18, 15, …, 6, 3 dizisiyse azalandır.

Aritmetik dizi terim terim ya da an genel terimi ve terim sayısı verilerek tanımlanabilir. Sözgelimi yukarıdaki diziler an = 2(n-1) + 1, n = 1, 2, … ve an = -3(n-1) + 21, n=1, 2, …, 7 biçiminde de verilebilir. İlk terimi a1, genel terimi an, ortak farkı k olan aritmetik dizide herhangi ikisi biliniyorsa öteki an = (n-1) k + a1 formülüyle bulunabilir. Aritmetik dizide her terim, komşu iki terimin toplamının yarısı, yani aritmetik ortalamasıdır. Baştan ve sondan eşit uzaklıktaki terime orta terim denir. Terim sayısı çiftse orta terim iki tanedir.

Konu ile ilgili aramalar: Aritmetik Dizi Nedir Aritmetik Dizi ödev ara Aritmetik Dizi kelime anlamı Aritmetik Dizi sözlükte ara Aritmetik Dizi ansiklopedi bilgi bankası ara Aritmetik Dizi ne demek Aritmetik Dizi neye denir

Aritmetik Dizi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver