Aristokrasi Nedir Hakkında Bilgi

Aristokrasi Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Aristokrasi Nedir, Aristokrasi Ne Anlama Gelir, Aristokrasi Ne Demektir, Aristokrasi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Aristokrasi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Aristokrasi Anlamı

İktidarın, ayrıcalıklı ve genellikle soylu bir sınıfın elinde bulunduğu yönetim ya da devlet biçimi. Aristokrasi, eski Yunancada “en iyilerin yönetimi” anlamına gelirdi. Yunanlılarda önceleri “doğuştan soyluluk”, yani askerlikten toprak sahipliğine geçen “geni” sınıfının soyluluğu söz konusuydu. Uygarlığın gelişmesiyle aristokrasi, gücünü toprak zenginliğinden çok, paradan almaya başladı. Yunan devlet yönetimi felsefesinde aristokrasi, insan olgunluğu ülküsüne en çok yaklaşan kişilerin kurduğu bir yönetim biçimi olarak kabul edilirdi. En iyi hükümet biçiminin ne olduğu konusunda bir tartışma geliştiren Aristoteles, aristokrasi ve demokrasinin birleştirildiği bir yönetim biçimini önermiştir. Thomas Aquinas, Machiavelli ve Aristoteles sonrası düşünürler de bu görüşü paylaşmışlardır. Günümüzde, doğuştan soyluluk anlamındaki aristokratlığın geçerliliği kalmamışsa da, seçkin ve aydın bir kesimin aristokratlığı hâlâ söz konusudur.

Konu ile ilgili aramalar: Aristokrasi Nedir Aristokrasi ödev ara Aristokrasi kelime anlamı Aristokrasi sözlükte ara Aristokrasi ansiklopedi bilgi bankası ara Aristokrasi ne demek Aristokrasi neye denir

Aristokrasi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver