Arıcılık Nedir Nasıl Yapılır? Hakkında Bilgi

Arıcılık Nedir Nasıl Yapılır?

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Arıcılık Nedir, Arıcılık Ne Anlama Gelir, Arıcılık Ne Demektir, Arıcılık Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Arıcılık ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Arıcılık Anlamı

Balarısı yetiştirme ve ürünlerinden yararlanma işi. Çok eski çağlardan beri bilinir. Boğazköy’de bulunan Hitit yazılarında arıcılıkla ilgili yasa maddelerine rastlanmıştır. Arıcılık doğal ya da yapay çayırların, ormanların ve çiçekli bitkilerin bulunduğu her yerde yapılabilir. Ancak kovanlar yerleştirilmeden önce çevre, bal veren bitkiler ve olanaklar açısından incelenir. Arılar en çok yoncaları, tirfilleri, süpürgeotlarını ve karabuğdayları severler. Kovanların nasıl yerleştirileceği, iklim koşullarına göre belirlenir. Soğuk kuzey ülkelerinde güneşe karşı yerleştirilen kovanlar, sıcak güney ülkelerinde güneşten korunmaları amacıyla kuytuya yerleştirilir. Bol ürün alınabilmesi için, kovanlara önceden hazırlanan yapay petekler konulur. Yapay petek kullanılan kovanlarda arılar, balmumu petek yapmak için zaman yitirmeden bal yapmaya girişebilirler. Yapay peteklerin diğer bir avantajı da, kovanlardan, doğal balmumu peteklere oranla daha kolay alınabilmeleridir. Türkiye’de geniş çapta arıcılık yapılır. Ülkede iki milyonun üstünde kovan vardır. Bu kovanlardan yılda 20.000 tondan fazla bal ve 2.000 tona yakın balmumu elde edilir.

Arıcılık, balarısı kolonilerinin beslenmesi ve bakımı ile arı ürünleri elde edilerek zirai kazanç sağlanan meslektir. Bu işi yapanlara arıcı denir. Arıcılıkta en çok bal üretimi hedeflenir. Bunun yanında balmumu, polen, arı sütü, arı zehiri ve propolis gibi arı ürünleri de elde edilebilir.

Arı kolonilerinin tutulduğu ahşap veya ahşap benzeri malzemeden yapılmış kutulara “arı kovanı” denir. Kovanlar 2 çeşittir; silindirik olanlara karakovan, prizma şeklinde olanlara ise fenni kovan denir.

Arıcılık genellikle “arılık” denilen, coğrafi konumu ve ekolojisi bu işe uygun yerlerde yapılır. Eğer arı kolonileri bütün yıl aynı arılıkta tutularak bakımları yapılırsa buna “sabit arılıcılık” denir. Eğer arı kolonileri bal toplanma ayları olan yaz aylarında, daha çok çiçek bulunduran ve daha uygun ekolojiye sahip yayla gibi bölgelere taşınırsa buna da “seyyar arıcılık” denir.

Arıcılığın Tarihi

Arıcılığın tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. İspanya’nın Valensiya şehrinde bir mağarada 1919 yılında bulunan duvar resimlerinde arıcı tasvirine rastlanmıştır. Bu tasvirler arıcılığın yaklaşık olarak 15.000 yıllık geçmişi olduğunu göstermektedir. Son yıllarda Mısır’da firavun mezarlarında yapılan araştırmalarda 3.200 yıllık kurumuş bala rastlanmıştır. Okunan tabletler eski Mısırlıların 4.000 yıl öncesinden beri balı besin, ilaç ve dini amaçlarla kullandıklarını göstermektedir. M.ö 3.000 yıllarında mezopotamyada yaşayan Sümerlerinde balı ilaç olarak kabul ettikleri bilinmektedir.

Konu ile ilgili aramalar: Arıcılık Nedir Arıcılık ödev ara Arıcılık kelime anlamı Arıcılık sözlükte ara Arıcılık ansiklopedi bilgi bankası ara Arıcılık ne demek Arıcılık neye denir

Arıcılık ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver