Argon Kaynakçısı ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Argon Kaynakçısı, Argon Kaynakçısı hakkında, Argon Kaynakçısı ile ilgili bilgi, Argon Kaynakçısı mesleği, Argon Kaynakçısı nasıl olunur, Argon Kaynakçısı olmak için, Argon Kaynakçısı olmak için hangi okulu okumalı, Argon Kaynakçısı özellikleri, Argon Kaynakçısı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Argon Kaynakçısı Görevleri
Makine donanım alet ve malzemelerini seçer, hazırlar, ayarlar, Kesilecek veya kaynakla tutturulacak metal parçalarını işaretler, alevle ya da plazma ile parçaları keser, parçaları argon kaynağı ile birbirine tutturur, Argon gazı yardımıyla kaynatılacak metali ergitir, kaynak telini kaynatılacak kısma değdirir ve telden aldığı ergimiş metalle parçaları birbirine ekler, Kaynak yapılan parçanın pürüzlerini düzeltir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Argon Kaynakçısı Kullanılan Malzemeler
Argon gazı, tüpü ve saati, tungsten elektrot, 900 dereceye kadar dayanıklı argon iğnesi, Kaynak motoru veya kaynak redresörü Parametre ayar, ayak pedalı, Argon kaynağı teli (ilave metal), tıg kaynak teli, maske, eldiven, kaynak kumpası, metre, fırça, çekiç, Mengene, keski, aşındırıcı taşlar, İş eldiveni, gözlük, maske gibi alet ve malzemeleri kullanırlar.

 

Argon Kaynakçısı Özellikleri
Argon kaynakçısı olmak isteyenlerin; Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen, belli bir noktaya dikkatini yoğunlaştırabilen, şekil ilişkilerini görebilen, yapılacak işi zihninde canlandırma ve tasarımı kâğıt üzerine çizebilme, Mekanik ilişkileri görebilme yeteneğine sahip kimseler olmaları gerekir.

 

Argon Kaynakçısı Çalışma Alanları
Meslek elemanlarının çalışma alanları küçük ve orta ölçekli işletmelerdir. Kamu ve özel kuruluşlara ait fabrikalarda ve atölyelerde çalışabilecekleri gibi kendi işyerlerini de açabilirler. Metal sanayi işletmelerinde, oto sanayi, gemi, uçak sanayi, kazan ve kapı, pencere imalathanelerinde çalışırlar. Meslek eğitimine başlamadan önce öğrenci ilgili işyeri ile çıraklık sözleşmesi imzalandığından eğitim tamamlandıktan sonra da genellikle aynı işyeri tarafından istihdam edilmektedir. Usta unvanını alanlar ise kendi adlarına bağımsız işyeri açabilmektedirler. Hemen hemen her alanda (oto, inşaat, gemi, uçak sanayi vb.) çalışma imkânı bulabilmektedirler. Bu nedenle, kaynakçılık mesleğinde istihdam sorunu bulunmamaktadır.

 

Argon Kaynakçısı Okulu
Mesleğin eğitimi Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı mesleki eğitim merkezlerinin kaynakçılık bölümünde ve endüstri meslek liselerinin metal işleri bölümlerinde verilmekte iken Modüler program çalışması sonucu “Argon kaynakçılığı” meslek dalı adı altında eğitim verilmemektedir. Dosyada yer alan bilgiler güncelleme tarihinden önceki bilgileri kapsamaktadır.

 

Argon Kaynakçısı Okulu Kaç Yıllıktır
Argon Kaynakçısı mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 2 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1 yıldır. Endüstri meslek liseleri metal işleri bölümünde eğitim süresi ise 4 yıldır.

 

Argon Kaynakçısı Meslekte İlerleme
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 1 yılsonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SSK veya Bağ-Kur primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik Açıköğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler. Meslek liselerinin “Metal İşleri” bölümünden mezun olanlar Endüstriyel Kalıpçılık, Hasat Sonrası Teknolojisi, Makine, Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi, Oto Boya Karoseri Doğrultma Teknikerliği, Sondajcılık, Tarım Alet ve Makineleri, Metalurji Malzeme, Gemi Makineleri, Otomotiv, Mekatronik, Metalografi ve Malzeme Muayenesi, Raylı Sistemler Makine Teknolojisi, Termik Santral Makineleri, Termik Santrallerde Enerji Üretimi ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca meslek liselerinin metal işleri bölümlerinden mezun olanlar, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve “Metal Öğretmenliği” lisans programını tercih etmeleri durumunda yerleştirme yapılırken ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir. Fabrikalarda çalışanlar işyerinin hizmet-içi eğitimine katılarak ustabaşı unvanını alabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver