Argan Yağı Faydaları: Argan Yağının Saça, Cilde ve Sağlığa Yararları Hakkında Bilgi

Aşağıda Argan Yağı Faydaları: Argan Yağının Saça, Cilde ve Sağlığa Yararları ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Argan Yağı Faydaları: Argan Yağının Saça, Cilde ve Sağlığa Yararları
Argan Yağı Faydaları Yararları

Argan Yağı Faydaları Yararları

Argan yağı son zamanlarda adından sıkça söz ettiren bir bitkisel yağdır. Argasn yağının faydalarını inceleyeceğimiz bu yazımızda öncelikle argan yağının sağlığa faydaları ele alınacak, daha sonra da argan yağının saça faydaları, ve argan yağı cilde yararları incelenecektir. En son kısmında ise antiaging yani genç kalmak amacıyla argan yağı nasıl kullanılır bunu kısaca izah edeceğiz.

Argan Yağının Sağlığa Faydaları:

Argan ağacı, yeşil iti fındık büyüklüğünde yağlı tohumlu meyveleri olan bir bitkidir. Kuzey afrika bölgesinde özellikle de Fas ve Cezayirde yetişen argan ağacı, meyvesinden edilen bitkisel yağ ile tüm dünyada meşhur olmuştur. Argan yağı adını verdiğimiz uçucu yağ özelliği taşıyan bu bitki yağı, zeytinyağından bile daha etkili özellikleri ve sağlığa faydaları olan bir yağdır. Sadece kozmetik alanında değil, bir çok alanda argan yağından faydalanmak mümkündür.

1) Argan yağında bulunan oleik asit, yüksek kolesterolü düşüren ve kandaki iyi kolesterol düzeyini artıran bir etkiye sahiptir. O nedenle kolesterol düzeyini kontrol altında tutmak isteyenlerin diyet ve beslenme programlarında argan yağı muhakkak yer almalıdır. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre, Argan yağının çok küçük bir miktarı bile bir ay boyunca büyük ölçüde kolesterol seviyesini düşürebmektedir.

2) Argan yağı bulunan diğer yağ asitleri vücut tarafından prostaglandinlerin 3 farklı türüne dönüştürülmektedir. Yağ bileşikleri olan prostaglandinler, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi,ve anti-inflamatuar etkileri ile sağlık açısından son derece önemlidir. Dİğer yandan kalp sağlığını korumak isteyenlerin Prostaglandinlere ihtiyacI olduğu gibi kardiyovasküler bozuklukları olan insanlar için de çok yararlıdır

3) Argan yağı içerisinde büyük miktarda antioksidanlar ve E vitamini bulunur. E vitamini kalp ve cinsel organların işleyişini düzenleyen için oldukça önemli bir vitamindir.

4) Diğer yağlardan farklı olarak, Argan yağı Steroller içerir. Bu steroller kolesterolün bağırsaklardan emilimini engellenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda anti-kanser özellikleri bulunan steroller, her besinde bulunmayan değerli ve nadir besin maddeleridir.

5) Argan yağı, pepsin enziminin sindirim sistemindeki yoğunluğunu artırır. Bu nedenle sindirim rahatsızlığı ve hazımsızlık şikayeti çekenlerin yemeklerinde ve salatalarında kullanması gereken bir bitkisel yağdır.

6) Argan yağı özellikle romatoid artir benzeri rahatsızlıkların gelişimini durdurur ve kemik hastalıklarının ilerlemesine mani olur. Kısacası argan yağındaki bileşikler kemik erimesini bir hayli yavaşlatır.

7) Romatizmal hastalıkların doğal tedavisi için de argan yağı bir hayli faydalıdır. Argan yağının düşmesini sağladığı romatizmal ateş, kalp, deri, eklemler ve beyinde hasara neden olabilir.

8) Argan yağı aynı zamanda cilt hastalıklarına da iyi gelir. Sivilceleri kurutucu etkisi olan argan yağının bebeklerde suçiçeğini tedavi edici etkisi vardır.

9) Argan yağı afrodizyak etkiye sahip bir bitkisel yağdır. Cinsel isteksizlik ve cinsel soğukluk için argan yağı kuzey afrika ülkelerinde yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Argan yağı ile beslenen kişilerde hem cinsel dürtüler hem de cinsel kapasite artmaktadır.

10) Argan yağı, anti-aging ajan olarak oldukça popülerdir. Yaşlanmanın getirdiği doğal bir süreç olan kasların dejenerasyonunu büyük ölçüde önlemektedir.

11) Argan yağı, zeytinyağına alternatif olabilecek birkaç bitkisel yağdan birisidir. Zeytinyağını türlü nedenlerle tüketemeyenlerin argan yağı veya fındık yağı ndan fazla pek bir seçenekleri kalmamaktadır. Hem sebze yemeklerinde hem de salatalarda kullanabileceğiniz, hafif, hoş kokulu bir yağdır. Kokusu hafifçe ceviz kokusuna benzer.

Argan Yağının Cilde Faydaları:
12) Argan yağının cilde faydaları da çok yönlüdür. Sadece sivilce ve siyah noktaları iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda saç tırnak ve cilt üzerinde güçlendirici etkisi vardır Kısacası Argan yağı kozmetik amaçlarla da kullanan çoktur. Özellikle fransız kadınları argan yağından bolca faydalanmaktadırlar. Cilt kırışıklıkları ve kaz ayağı kırışıklıkları gibi erken yaşlanma belirtilerini önleyici ve doğal yoldan kırışıklık giderici etkisi vardır. Sadece kırışıklık tedavisi için değil, cilt sarkmaları, cilt yanıkları, güneş yanıkları, hamilelik lekeleri nasıl geçer gibi merak edilen sorulara da doğal yollardan yanıt veren bir bitkisel yağdır.

Argan Yağının Saça Faydaları:
13) Son dönemde ünlü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ünlü estetisyenler ve bakım uzmanları tarafından argan yağı kullanımı şiddetle tavsiye edilmektedir. Saç bakımı için bir hayli faydaları olan argan yağı, kepeklenme, saç dökülmesi, saç kırılmaları, gibi saç hastalıklarına karşı da doğal çözüm sunar.

14) Diğer yandan yaz aylarında vücuda sürülen argan yağı, yüksek faktörlü koruma etkisiyle ultraviyole radyasyonuna karşı vücudu korur.

Argan Yağı Nasıl Yapılır Video İzle

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver