Araplar Nedir Kimlerdir Tarihi Hakkında Bilgi

Araplar Nedir Kimlerdir Tarihi

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Araplar Nedir, Araplar Ne Anlama Gelir, Araplar Ne Demektir, Araplar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Araplar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Araplar Anlamı

Arabistan Yarımadası, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yaşayan ve Arapça konuşan çeşitli kavimlere verilen genel ad. Bu ad, ilk kez, Kuzey ve Orta Arabistan’da yaşayan bedevîler için kullanılmıştır. 7. yüzyıldaki Arap fetihlerinden sonra, yarımadaya komşu olan ülkelerin halkları da Arap dilini ve kültürünü benimsediler. Arabistan Yarımadası’nda yaklaşık 10.000.000; Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da ise 10.000.000′a yakın kişi Arapça konuşur. Kimi tarihçilere göre Arabistan Yarımadası, Samilerin anayurdudur. Samiler, İ.Ö. 3000 yıllarında Arabistan Yarımadası’ndan Mezopotamya’ya, Suriye’ye ve daha uzak bölgelere yayıldılar. Arkeolojik çalışmalar, Arabistan Yarımadası’nda daha İ.Ö. 1200 yıllarında gelişmiş bir uygarlığın yaşadığını ortaya çıkarmıştır. İ.Ö. 2000′in son yüzyıllarında devenin evcilleştirilmesiyle birlikte göçebe hayvancılık ve bedevîlik yapmaya başlayan Araplar, Mısır ve daha doğudaki ülkeler arasında ticarette, giderek artan önemde bir rol oynadılar. Arap kültürünün dünya tarihi üzerindeki etkisi Muhammet’in peygamber olmasından sonra önem kazandı. Araplar 7. yüzyılda Kuzeybatı Afrika’dan İspanya ve Afganistan’a ve Hindistan’ın kimi yörelerine kadar uzanan bir bölgeye yayıldılar. Fethedilen yerlerde yaşayanların çoğu Müslümanlığı, Arapların dilini, geleneklerini ve göreneklerini benimsedi. 10. yüzyılın sonunda, bu bölgelerden kimileri üzerindeki Arap denetimi zayıfladıysa da, Arap kültürü -ve bazı yerlerde Arap dili- kökleşmiş bir biçimde yaşamaya devam etti. 11. yüzyıldan sonra Selçuklular ve daha sonra da Osmanlılar, Arap topraklarının çoğunu fethettiler.

Konu ile ilgili aramalar: Araplar Nedir Araplar ödev ara Araplar kelime anlamı Araplar sözlükte ara Araplar ansiklopedi bilgi bankası ara Araplar ne demek Araplar neye denir

Araplar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver