Apse Nedir Hakkında Bilgi

Apse Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Apse Nedir, Apse Ne Anlama Gelir, Apse Ne Demektir, Apse Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Apse ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Apse Anlamı

Vücudun dokularında irin toplanması. Bir apsenin çeperinin dokusu bozuk ve iltihaplı, içi ise irinlidir. İrin özellikle çok çekirdekli akyuvarlarla yutarhücrelerden (fagosit) ve kangren ürünlerinden oluşur. Apseler sıcak ve soğuk olmak üzere ikiye ayrılır. Her zaman bir mikroptan ileri gelen sıcak apse kendini ateş, ağrı ve şişlikle belli eder. Soğuk apsede ise ateş ve ağrı görülmez.

Vücudun herhangi bir yerinde bir doku ya da organda oluşan apse, kendini ağrı, kızarıklık ve şişikler yaratarak belli eder. Bazı apseler kendiliğinden dışarı açılır ve akar. Apse`nin açılmadığı durumlarda bu işi ameliyatla yapmak gerekir.

Apse Türleri

Sıcak ve soğuk olmak üzere ikiye ayrılır:

Sıcak apselerde her zaman yangılı bir dönem vardır. İrin toplandığında o bölge kızarır, ateş, ağrı ve şişlik vardır, sancı olur. Çevresi sert, ortası yumuşak ve oynaktır.
Soğuk apseler, kemik eklem ya da lenf bezlerinde tüberküloz basilinin yaptığı apse tipidir. Deri altında renk değişikliğine yol açmayan, ağrısız ve ateşsiz bir şişlik belirir. Bir süre sonra ortasında yumuşama başlar, deri morlaşır, apse kendiliğinden deriye açılarak (fistülleşme) akmaya başlar.

Konu ile ilgili aramalar: Apse Nedir Apse ödev ara Apse kelime anlamı Apse sözlükte ara Apse ansiklopedi bilgi bankası ara Apse ne demek Apse neye denir

Apse ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver