Aplastik Anemi, Aplastik Anemi Hastalığı Nasıl Geçer, Aplastik Anemi Hastalığı Tedavisi

aplastik anemi hastalığının tedavi yolları, aplastik anemi kemik iliği nakli, aplastik aneminin tedavisi, kemik iliği nakli ile aplastik anemi tedavisi

Aplastik anemi tedavisi

Beyaz kan hücresi, kırmızı kan hücresi ve hemoglobin düşüklüğü ile ortaya çıkan baş ağrıları, halsizlik sorunları, burun ve diş eti kanamaları, hızlı kalp atışları ve yorgunlukla kendini ifşa eden aplastik anemi, günümüzde nadir olarak rastlanan bir sorun olsa da, ciddi bir rahatsızlık olduğundan muhakkak tedavisi gereklidir. Aplastik anemi tedavisi öncesinde uzman hekim ilk olarak sorunun kaynağına ulaşmaya çalışır ve ardından tedavi için yol belirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Aplastik anemi nasıl tedavi edilir?

Genellikle kemik iliği hücrelerinin sağlıksız olmasından kaynaklı bir sorun olduğu için, kemik iliği biyopsisi yapılır. Kanser tedavisi gören hastalarda da rastlanan aplastik aneminin tedavisi için kanser hastalarına kırmızı kan hücresi veya trombosit nakli yapılır. Nakil için uygun donör aile bireyleri ya da herhangi biri olabilir.

Aplastik anemi tedavisinde tek yol kemik iliği naklidir. Şiddetli aplastik anemi hastalarının enfeksiyon kapma riski oldukça yüksek olduğundan bu hastaların herkesten uzak tutulması gerekir. Ateşlenme varsa intravenöz antibiyotik kullanılmalıdır. Uygun dönor bulunana kadar hastaların kendilerine çok iyi bakmaları, enfeksiyon kapmalarını önlemek için gerekli tedbirleri almaları gerekir. Bu süre zarfında hekim de uygun dönor bulunana kadar hastanın kemik iliğinin tetikleyen ilaçlar kullanmasını önerir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver