Aplastik Anemi, Aplastik Anemi Belirtisi, Aplastik Anemi Hastalığı

aplastik anemi hastalığının belirtileri, aplastik anemi hastalığının belirtileri nelerdir, aplastik aneminin belirtisi nasıldır, aplastik anemisinin belirtileri

Aplastik anemi belirtileri

Normalde insan vücudunda bulunan kemik iliği yeterli düzeyde kırmızı ve beyaz kan hücresi ile trombosit üretmekte, fakat bazı sorunlardan dolayı bu üretimde bir aksaklık olduğunda aplastik anemi denilen bu rahatsızlığı husule getirmektedir. Yeterli üretim olması için kemik iliği kök hücrelerinin sağlıklı olması gerekir. Aplastik anemi günümüzde sık rastlanan bir sorun olmasa da, oldukça ciddi bir rahatsızlıktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Aplastik aneminin belirtileri

Kök hücreler veya kök hücreleri besleyen çevre hasara uğradığı zaman aplastik anemi husule gelir ve bunun en önemli sebepleri ise, böcek öldürücü ilaçlara, benzine ya da nükleer radyasyona uzun süre maruz kalınmasıdır. Ayrıca bazı kanser tedavisinde uygulanan ilaçlar ya da başka sağlık sorunlarında dolayı hastanın kullanmış olduğu ilaçlar da aplastik anemiye neden olmaktadır. Ancak bazı durumlarda aplastik anemi nedenleri açıklanamamaktadır.

Aplastik anemi belirtileri çoğu kişide kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin düşmesi sonucu hastanın yaşamış olduğu burun kanamaları,diş eti kanamaları, cildin morarmasıdır. Bu belirtilerin yanı sıra aplastik anemi olan hastalarda rengin solması, halsizlik, baş ağrıları ve kalbin çok hızlı atması gibi sorunlarda görülür. Aplastik anemi olan hastaların enfeksiyon kapma riski de yüksektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver