Apandisit Nedir Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemi Hakkında Bilgi

Apandisit Nedir Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemi

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Apandisit Nedir, Apandisit Ne Anlama Gelir, Apandisit Ne Demektir, Apandisit Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Apandisit ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Apandisit Anlamı

Körbağırsak iltihabı, dar olan ağızın tıkanması ve ardından bu organın şişmesi ve bakterilerin istilasına uğraması sonucu meydana gelen kör bağırsak iltihabıdır. Genellikle karnın sağ alt bölgesinde duyulan ağrı, bulantı, kusma ve ateş yükselmesi gibi belirtileriyle fark edilir.

Kör bağırsağın geç kalmadan ameliyatla alınması gerekir. Apse oluşan durumlarda irin boşaltıldıktan sonra organ ameliyatla çıkartılır.

Karnın sağ alt bölümünde apandis (apendiks) denen kalın bağırsağın uzantısı bulunur. Solucan şeklinde ve hareket kabiliyeti olan apandisin içinden herhangi bir besin geçmez. Uzunluğu çocuklarda biraz daha fazladır. Yaklaşık 9-10 cm uzunluğundadır fakat bundan daha az ya da daha fazla olabilir. Yerleştiği yer bazı kişilerde farklılık gösterebilir. Bu durum apandis rahatsızlığı olanlarda tanı koymayı zorlaştırır.

Apendiksin (apandisin) çoğunlukla dışkı veya daha az bir ihtimalle safra taşı, tümör ya da barsak kurudyla tıkanması sonucu iltihaplanmasına apandisit denir. Apandisin vücuttaki fonksiyonu henüz bilinmemektedir. Sadece lenf dokusu bakımdan zengin bir yapıdır. Yine de apandisin iltihaplanması sonucu yırtılıp karın bölgesinde yayılmasıyla, ciddi problemler ortaya çıkar. Tedavi edilmediğinde tehlikeli bir hastalık olan apandisit, karın zarının iltihaplanmasına yol açabilir.

Konu ile ilgili aramalar: Apandisit Nedir Apandisit ödev ara Apandisit kelime anlamı Apandisit sözlükte ara Apandisit ansiklopedi bilgi bankası ara Apandisit ne demek Apandisit neye denir

Apandisit ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver