Apandisit Hastalığı, Apandisit Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir, Apandisit Hastalığı Tedavisi

apandisit hastalığının tedavisi, apandisit nasıl tedavi ediliyor, apandisit tedavi yolları, apandisit tedavi yöntemleri

Apandisit nasıl tedavi edilir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kalın bağırsağın bir uzantısı olan apandisit, ortalama on santimetre boyunda, yapısı bir solucana benzeyen ve hareket eden içerisinde hiçbir besin maddesi bulunmayan bir organdır. Apandisit karnın sağ alt bölümünde bulunur ve çocuklarda daha büyüktür. Apandisit hastalığının görülme yaşı yoktur. Her yaşta ortaya çıkabilir ve sağlığı tehdit edebilir. Ancak yaş ilerledikçe görülme riski de artar.

 

Apandisit hastalığının belirtileri genellikle diğer hastalıklara karıştırıldığı için bu hastalığın tanısının konması epey zordur. Apandisit karnın sağ alt kısmında bulunsa da her insanda tam yeri farklıdır. Bu nedenle kişinin sağ alt kısmında ki bir bölüm ağrıdığı zaman tam yeri bilinmediği için başka bir sorunun ağrıya sebep olduğu düşünülmektedir. Ağrı ile hekime başvuran hastalar genellikle bu hastalığı, hareket esnasında ağrının ortaya çıktığı şikayetinde bulunurlar. Bu şikayetler doğrultusunda ultrasonografinin ve bilgisayarlı tomografinin ardından apandisitin varlığı anlaşır. Buna ilaveten diğer çevre doku ve organlarda incelenir.

 

Apandisit tedavisi

 

Apandisit hastalığı tehlikelidir. Ölüme yol açan bu hastalık muhakkak ameliyat ile tedavi edilmelidir. Çükü hastalık karın zarı iltihaplanmasına sebep olur. Bu nedenle kişinin genel sağlığı bozulur.

Bu hastalığın tanısı zor olsa da, tedavisi kolaydır. İlaç tedavisi ile bu hastalık geçmez. Kolay bir ameliyat ile hastalığın tedavisi mümkündür. Apandisit ameliyatı yaklaşık 30-40 dakika sürer ve ameliyatta apandisit alınır. Hastanın 1 gün hastanede kalması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver