Apandisit Belirtileri, Apandisit Belirtileri Ne Kadar Sürer, Apandisit Belirtileri Neler

apandisitin belirtileri, apandisitin belirtileri neler, apandisitin belirtileri nelerdir, apandisitin belirtisi

Apandisit belirtileri nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kalın bağırsak organın bir bağlantısı olan apandisit, her insanda farklı boyutta ve şekilde bulunsa da, verdiği rahatsızlık hissi hemen hemen herkeste aynıdır. Hareket eden ve solucana benzeyen bir şekle sahip olan apandisit rahatsızlığının teşhisi zordur. Apandisit belirtileri çoğu kişi tarafından başka hastalıklara yorumlanır.

Apandisit tıkanmaları sonucu apandisitte iltihaplanmalar meydana gelmektedir. Bu iltihaplanmaya neden olan faktörler ise büyük abdest, safra kesesi taşları, tümör yada bağırsak kurdudur.

Apandisitte lenf dokuları oldukça fazla bulunur. Bu lenf dokularının yırtılması, apandisin karın bölgesine yayılmasına neden olduğu için, mühim sağlık problemlerine yol açar. Yırtılan lenf dokuları tedavi edilmezse bu sefer de karın zarı iltihaplanır.

Dar bir yapıya sahip olan, içerisinde bolca mikroorganizma yaşayan, içi boş ve kanal şeklindeki apandisitte oluşan iltihaplanmalar ve daha da çoğalan mikroorganizmalar apandisin patlamasına yol açar.

 

Apandisit belirtileri


1. Akut apandisit: Akut apandisit, şiddetli şikayetlere neden olan ve ameliyat gerektiren bir sorundur. Akut apandisitin 3 tipi vardır. Bunlar;mukuslu, irinli ve kangrenlidir. Akut apandisit belirtileri arasında en önemlisi şiddetli karın ağrısıdır. Akur apandisit belirtileri arasında sırt ağrıları, genital bölge ağrıları ve kasık ağrıları da bulunur. İştahsızlık, bulantı, kusma, ateş yükselmesi, renk solması, nabız yükselmesi, ishal yada kabızlık görülür.

2. Kronik apandisit: Bu tip apandisit belirtileri daha hafiftir. Sık sık karın ağrıları ortaya çıksa da, cerrahi operasyon gerektiren bir neden yoktur. Bulantı, ateş yükselmesi ve kusma meydana gelmez.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver