AÖF Hukuk Kurallarının Özelliği Konu Anlatımı Kısa Ders Notları Özet Ders İzle Videolu Anlatım

Etiketler: AÖF Hukuk Kurallarının Özelliği Konu Anlatımı, Hukuk Kurallarının Özelliği, Hukuk Kurallarının Özelliği Ders notu, Hukukun Sistemi

Eğitim Bölümümüzde Bu Sayfada AÖF Hukuk Kurallarının Özelliği Konu Anlatımı Kısa Ders Notları Özet Ders İzle Videolu Anlatım Hakkında YGS, LYS, AÖF, KPSS, DGS, ÖSS Konu Anlatımı, Denemeler, Çıkmış Sorular, Çözümlü Sorular İle İlgili Bilgiler ve İndirme Linki Yer Almaktadır

Sponsorlu Bağlantılar

Ünite:2 Hukuk Kurallarının Özelliği (Hukukun Yaptırımı) ve Hukukun Sistemi

Amaç 1: Yaptırım ve hukuki yaptırım türlerini tanımlayabilmek ve örnekleyebilmek

– Hukuk kuralları maddi yaptırımlı, yani uyulması zorunlu kurallardır. Hukuk kurallarına uymayanlar, diğer sosyal kurallardan farklı olarak birtakım maddi yaptırımlarla karşılaşırlar. Bu maddi yaptırımlar bazen ceza biçiminde; bazen cebri icra, yani zorla yaptırma biçiminde; bazen verilen maddi veya manevi zararın ödetilmesi (tazminat) biçiminde ortaya çıkarlar. Aynı şekilde, hukuk kurallarına uymamanın sonucu, bazen yapılan bir hukuki işlemin hükümsüzlüğü, bazen de o işlemin ortadan kaldırılması (iptal) biçiminde gerçekleşir.

Amaç 2: Hukuk sistematiğinin ne olduğunu, hangi açılardan yapıldığını ve önemini kavrayabilmek

– Hukukun sistemi denilince, mahiyetleri ve özellikleri bakımından birbirlerinden çok farklı olan çeşitli ilişkileri düzenleyen hukuk kurallarının bir tertibe, bir düzene tabi tutulması anlaşılır. Böylece az çok birbirine benzeyen ilişkileri düzenlemekte olan hukuk kuralları bir isim altında bir araya toplanmış olur. Hukuk, birisi Kamu Hukuku, diğeri Özel Hukuk olmak üzere başlıca iki ana gruba ayrılmaktadır.

– Bir kişi ile diğer bir kişi arasındaki ilişkileri düzenleyen hukuk kurallarına özel hukuk; bir kişi ile devlet, veya bir devlet ile diğer bir devlet arasındaki ilişkileri düzenleyen hukuk kurallarına da “kamu hukuku” denir.

Kaynak İndirme Bilgileri
Site: www.EnBasit.com
Dosya İçeriği: AÖF Hukuk Kurallarının Özelliği
Dosya Boyutu/Türü: 21.6 KB/ Word
Dosya İndirme Linki: Tıklayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver