Anzavur Ayaklanması Nedir Nedenleri Ve Sonuçları Hakkında Bilgi

Anzavur Ayaklanması Nedir Nedenleri Ve Sonuçları

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Anzavur Ayaklanması Nedir, Anzavur Ayaklanması Ne Anlama Gelir, Anzavur Ayaklanması Ne Demektir, Anzavur Ayaklanması Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Anzavur Ayaklanması ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Anzavur Ayaklanması Anlamı

İstiklâl Savaşı’nda, millî cepheleri arkadan vurmak için İstanbul hükümetince çıkarttırılan ayaklanmalar (1 Ekim 1918-25 Kasım 1919 ve 16 Şubat 1920-16 Nisan 1920). Bu ayaklanmalar Yunanlılar’a karşı Ayvalık ve Edremit taraflarında kurulan millî cepheleri arkadan vurmak ve Balıkesir Millî Kongresi’nin halk üzerindeki etkisini azaltmak ve İtilâf devletleri işgalindeki Çanakkale Boğazı ile millî kuvvetler arasında bir tampon bölge meydana getirmek amacını güdüyordu ve doğrudan doğruya Vahidettin ve Damat Ferit’ten talimat alarak hareket eden Çerkez asıllı Ahmet Anzavur tarafından çıkartılmıştı. Anzavur, Bandırma, Biga, Gönen, Karacabey ve Kirmastı (Mustafakemalpaşa) dolaylarında halkı millî mücadeleye karşı ayaklandırmayı başardı. Asiler birçok masum ve vatansever insanı, bu arada Akbaş cephaneliği baskınını gerçekleştiren Edremit kaymakamı Köprülülü Hamdi Bey ile 174. Alay kumandanı Yarbay Rahmi Bey’i de şehit ettiler. Ahmet Anzavur sonunda Çerkes Ethem kuvvetlerine yenildi ve İstanbul’a kaçtı. Kuvayı Milliye’ye karşı mücadelesinden dolayı İstanbul hükûmetince kendisine mirmiranlık ve paşalık rütbesi verildi; İzmit mutasarrıflığına getirildi. Haince teşebbüslerine Kuvayı Tedibiye kumandanı unvanıyla Adapazarı ve Geyve dolaylarında devam etti (Mayıs-Haziran 1920). Millî kuvvetler karşısında bu bölgede de tutunamayan Anzavur tekrar memleketi olan Biga dolaylarına geldi ve 1921 yılı Mayıs ayı içinde Karabiga’nın Adliye köyü civarında, Yeniçiftlik köyünden Mehmet Efe tarafından öldürüldü.

Ahmet Anzavur Ayaklanması, Kurtuluş Savaşı’na karşı Anadolu’da düzenlenen ayaklanmalardan biridir. İstanbul Hükümeti’nce desteklenmiş olan Anzavur Ayaklanması’nın adı, ayaklanmaya önderlik eden Anzavur Ahmet’ten gelir. Ahmet Anzavur’un önderliğinde çeşitli aralıklarla gelişen ayaklanmalar, esasen Anadolu’daki direnişi kırmaya yönelen iç isyanlar arasında en önemlisi sayılabilir. Çünkü Batı Cephesinin oluşturulması ve Yunan işgalinin durdurulmasının gecikmesine sebep olmuştur

Sebepleri:

Birinci Anzavur isyanının sebepleri arasında İngiltere’nin tahriklerini rolü önde gelir. İngiltere Mondros Mütarekesi’nden sonra hakim vaziyete geldiği Boğazlar ve Marmara Denizi’ndeki mevcut durumunu korumak ve devam ettirmek, Kuva-yi Milliye’yi buralara yaklaştırmamak, burada bir tampon bölge meydana getirmek istiyordu.[1] Ayaklanmaların başlıca sebepleri[1]:

Boğazlardaki üstünlüğü korumak isteyen ve Anadolu ile Trakya’daki Kuva-yi Milliyecilerin birleşmesine karşı olan İngiltere’nin kışkırtmaları.
İngiltere’nin güdümündeki Damat Ferit Paşa’nın yeniden sadrazam olmak ve Kuva-yi Milliyecilerden intikam almak istemesi.
İngiltere’nin ayaklanmanın işgalci Yunanlılara karşı direnen millî kuvvetleri zayıf düşüreceğini umması.
Bazı Kuva-yi Milliyecilerin yaptığı bir kısım hatalar.

Konu ile ilgili aramalar: Anzavur Ayaklanması Nedir Anzavur Ayaklanması ödev ara Anzavur Ayaklanması kelime anlamı Anzavur Ayaklanması sözlükte ara Anzavur Ayaklanması ansiklopedi bilgi bankası ara Anzavur Ayaklanması ne demek Anzavur Ayaklanması neye denir

Anzavur Ayaklanması ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver