Anzak Nedir Anzaklar Kimlerdir? Hakkında Bilgi

Anzak Nedir Anzaklar Kimlerdir?

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Anzak Nedir, Anzak Ne Anlama Gelir, Anzak Ne Demektir, Anzak Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Anzak ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Anzak Anlamı

I. Dünya Savaşı sırasında İngilizlerle birlikte savaşan ve üstün başarı gösteren Avustralyalı ve Yeni Zelandalı birliklere verilen ad. 1915′te, Çanakkale’nin Osmanlılardan alınması için düzenlenen ve başarısızlıkla sonuçlanan Gelibolu seferinde gösterdikleri kahramanlıkla tanınmışlardır. 1916′da da Fransa’da I. Dünya Savaşı’nın en şiddetli çarpışmalarında yer aldılar. 1917′de Avustralya ve Yeni Zelanda birlikleri birbirinden ayrılınca ANZAC adı resmî bir nitelik taşımaktan çıktı. Avustralya ve Yeni Zelanda’da Gelibolu çıkarmasının yıldönümü olan 25 Nisan’da, bir ANZAC günü düzenlenmektedir. Savaşın 70. yıldönümünde Gelibolu’daki Küçük Arıburnu ile Büyük Arıburnu arasındaki koya Anzak Koyu adı verilmiştir.

Konu ile ilgili aramalar: Anzak Nedir Anzak ödev ara Anzak kelime anlamı Anzak sözlükte ara Anzak ansiklopedi bilgi bankası ara Anzak ne demek Anzak neye denir

Anzak ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver