Antropoz Belirtileri, Antropoz Nedir, Erkek Kaç Yaşında Menopoza Girer

erkek menopoza girer mi, erkek menopozu, erkek menopozu andropoz, erkek menopozu ne demek

Erkek menopozu nedir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınların belli bir yaştan sonra adetten kesilmelerine menopoz dendiğini sanırım bilmeyen yoktur. Ancak çoğu kişinin bilmediği bir gerçek var ki o da kadınlar gidi erkeklerinde menopoz dönemlerinin olduğu. Erkeklerde görülen menopoza “Andropoz” denir ve Andropoza giren erkekte tıpkı kadın gibi bir takım sorunlar yaşar.

Belli bir yaştan sonra hormonlar değişikliğe uğradığı için ve bu durum sadece kadınlarda değil erkeklerde de yaşandığından dolayı erkeklerde de takım şikayetler ortaya çıkar. Hormonların değişikliğe uğradığı, çeşitli şikayetlerin başladığı bu döneme Andropoz denir. Andropoz döneminde her erkekte yorgunluk, uyku problemleri, duygusal değişiklikler, depresyon, cinsel güç azalması, osteoporoz (kemik erimesi), meni (sperm) kalitesi ve kaslarda olumsuz etkiler görülür. Tüm bunlar Andropoz belirtileridir.

Erkeklerde Andropoz 45-50 yaşından itibaren başlar. Bizim ülkemizde yaşayan erkeklerin çoğunluğu 40 yaşında Andropoza girer. Tıpkı kadınlar gibi erkeklerde bu dönemde doktor tedavisinden geçmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver