Antidepresan Etkileri, Antidepresan İlaçların Yan Etkileri, Antidepresan İlaçların Yan Etkisi Nedir

antidepresan ilaçların zararları, antidepresan ilaçlarının etkileri, antidepresan yan etkileri nelerdir, antidepresan zararları

Antidepresan yan etkileri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Antidepresanlar yaşlı insanlarda yan etki yaratıyor. Depresyon tedavi için kullanılan antidepresan ilaçları yaşlı insanların düşmesine neden oluyor. Antidepresan kullanan yaşlılarda sendeleme ve baş dönmeleri meydana geliyor. Bunama geçiren ve antidepresan kullan yaşlılar düşme riski ile karşı karşıyalar.

 

Bunama geçiren ve depresyona giren yaşlı hastalara verilen antidepresan ilaçlarının kullanılması birçok yaşlıda düşme olaylarının meydana gelmesine neden oldu. Antidepresan ilacı kullanımı öncesi ve sonrası gözlemlenen hastalarda düşme tehlikesinin 3 kat arttığı ortaya çıkmıştır.

Alzheimer Derneği bu konuda, ” Depresyon geçiren bunama hastalarına, başka tedaviler uygulanabilmesi için daha fazla araştırma yapılmalıdır.” dedi.

Depresyona giren hastalara verilen SSRI türü ilaçların bu sorunu yok etmesi bekleniyordu, ama sonuçlar beklenenin tersine oldu. Söz konusu ilaçları kullanan hastaların günde 248 kez düştüğü belirtildi. Bu düşüler yaşlı hastalarda ciddi hasarlara neden oluyor. Bazılarında kemik kırılmaları meydana geliyorken bazıları hayatlarını kaybediyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver